17 latka wygrywa maraton

Okazuje się, że może, choć takie sytuacje nie zdarzają się codziennie! 

1 listopada Alana Hadley – 17 letnia, amerykańska biegaczka z Charlotte, zwyciężyła w Indianapolis Monumental Marathon ze świetnym wynikiem jak na swój wiek – 2:38:34! Młoda Amerykanka wyprzedziła 34 letnią Autumn Ray (2:41:09) oraz trzecią na mecie 27 letnią Sallie Ford (2:41:49). 17 latka poprawiła swój rekord życiowy z roku 2013 o 3 minuty i 24 sekundy, a także rekord trasy należący wcześniej do Collen de Reuck. I co najważniejsze – pokonała znacznie starsze i bardziej doświadczone rywalki! 

Wśród mężczyzn triumfował Michael Eaton z czasem 2:19:49, a sam maraton ukończyło blisko 4000 zawodników.

 

Alana jest bardzo zadowolona ze swojego występu. Od dawna marzyła o zwycięstwie w maratonie, ale nie spodziewała się, że uda się jej tego dokonać tak szybko. Jej wynik jest drugim rezultatem w damskiej klasyfikacji szkolnej (high-school) USA. Szybciej od niej biegała tylko Cathy Shiro (2:34:24) 30 lat temu!

Warto wspomnieć, że Hadley biegała już w wieku 6 lat kiedy to pierwszy raz wystartowała w biegu na 5km. Obecnie jest trenowana przez swojego ojca Marka, który będzie ją prowadził do przyszłego roku, zanim rozpocznie edukację w collegu, gdzie zajmie się już nią sztab specjalistów.

 

Alana ze swoim ojcem Markiem, który ją trenuje. Cleveland 2013.
Alana ze swoim ojcem Markiem, który ją trenuje. Cleveland 2013.

 

Możemy być pewni, że jej talent nie zostanie pominięty dzięki znakomitemu amerykańskiemu systemowi szkoleniowemu oraz umiejętności wychwytywania młodych talentów. Hadley jest maratońską nowicjuszką, dopiero zaczyna swoją przygodę z długimi dystansami, ale już widać u niej pewne konkretne predyspozycje wytrzymałościowe oraz umiejętności taktyczne, co wynika chociażby z faktu, że w Indianapolis pobiegła po profesorsku ze strategią negative split (1:19:28/1:19:06). Dziewczyna biega często nawet powyżej 160km tygodniowo!

 

Komentarze Facebook