5 najpopularniejszych błędów w technice biegania

Nowych biegaczy wciąż przybywa. Biegają już niemal wszędzie i bardzo dobrze. Każdy ma inną motywację, inny cel i poziom wytrenowania. Różna jest też technika biegu, która potrafi skutecznie obniżyć efektywność treningu.

Poniższy tekst zawiera zestawienie najczęściej popełnianych przez biegaczy błędów. Co ciekawe dotyczą one zarówno tych, którzy dopiero zaczynają biegać jak również całkiem zaawansowanych biegaczy. Najczęściej jednak obserwuje się je wśród początkujących. Oto najpopularniejsze błędy w technice biegania z małym przymrużeniem oka.

 

 

runners logo

 

Bokser 

Zaciśnięte pięści w trakcie biegu to dość powszechny błąd, który powoduje, że praca rąk jest nienaturalna. Usztywnione przez zacisk dłoni przedramiona nie współgrają dobrze z resztą ciała. Luźna praca rąk to nie tylko kwestia wizualna, ale też bardziej ekonomiczny bieg. Poprawa techniki w tym przypadku to żaden problem – wystarczy się rozluźnić i otworzyć nieco zaciśnięte dłonie.

1
2
3
4
5
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł10 najpopularniejszych pytań o bieganie
Następny artykułDługie wybieganie – o jakie szczegóły zadbać przed?
Tomasz Peisert
Redaktor naczelny, współwłaściciel, biegacz – amator od 15 lat. Gdy zaczynał biegać, nie miał o tym pojęcia, ale od razu porwał się na… maraton. Popełnił chyba wszystkie możliwe błędy początkujących biegaczy, ale zgłębiając wiedzę i trenując systematycznie w końcu złamał granicę 3 godzin w maratonie. Teraz zdobytym doświadczeniem dzieli się z innymi, prowadząc grupy treningowe oraz tworząc poczytne teksty/felietony. Pisze to co myśli, często kontrowersyjnie, ale nigdy nie ukrywa faktów. Jego aktualne rekordy życiowe to: maraton 2:56:47, półmaraton 1:18:17, 10km - 35:19.