Wpływ alkoholu na poszczególne układy:

1. Układ sercowo- naczyniowy

Niewielkie dawki alkoholu (ok. 20g czystego etanolu) dziennie, wpływa dodatnio na funkcje płytek krwi – zmniejszając ich agregację – powodując zmniejszone zachorowanie na chorobę wieńcową, zawał i udar. Korzystnym wpływem może być także powodowanie wzrostu HDL (tzw. „dobrego cholesterolu”).

Dla biegaczy istotnym faktem jest, że alkohol powoduje powysiłkowe zwiększone zużycie tlenu przez mięsień sercowy, co może skutkować gorszą tolerancją organizmu na wysiłek.

Niekorzystne skutki występujące przy częstym piciu etanolu to głównie kardiomiopatia – czyli zmniejszona kurczliwość serca związana z powiększeniem komór sercowych, upośledzona czynność lewej komory i zmniejszony rzut serca.

Dla osób ze zdrowym sercem – bardzo szkodliwe może być jednorazowe picie alkoholu w zwiększonych ilościach- to powoduje tzw. „zespół serca weekendowego”. Przy dużej ilości alkoholu wypitego incydentalnie – zatrucie aldehydem octowym oraz zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej może skutkować różnego rodzaju arytmiami serca.

Biegacz zmęczony
Tak na prawdę biegacze nie potrzebują alkoholu by osiągnąć podobny stan – wystarczy bardzo szybki bieg z mocnym finiszem:) Ostrzegamy jednak – nawet słabe piwo wypite natychmiast po takim wysiłku potrafi nieźle ściąć! Skąd wiemy? Przyjmijmy, że sprawdziliśmy to  dla Was:) / www.colorsport.co.uk

 

2. Wątroba

Podczas  częstego spożywania alkoholu nasza wątroba narażona jest na szereg schorzeń m.in. stłuszczenie wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby czy w końcu  najbardziej zaawansowane uszkodzenie narządu czyli  marskość. Wątroba ma jednak niesłychanie duże zdolności regeneracyjne. Dawka alkoholu przyjęta w ciągu całego życia, która mogłaby spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby to około 600 kg w przypadku mężczyzn i połowa tej ilości w przypadku kobiet.

 

3. Układ pokarmowy

Picie stężonych postaci alkoholu, lub częste picie drinków może prowadzić do podrażniania wszystkich odcinków przewodu. Częste picie powoduje stymulowanie wydzielania śliny i w konsekwencji przerost ślinianek, może podrażniać śluzówkę powodując – zapalenie języka, tylnej części gardła oraz zaburza motorykę przełyku. Drażniący wpływ alkoholu najbardziej odczuwa się w przypadku podrażnienia śluzówki przy wpuście do żołądka (gdyż to miejsce dodatkowo narażone jest na zarzucanie kwasu żołądkowego), w którym to miejscu najczęściej nasilają się zmiany nowotworowe. W jelicie alkohol także prowadzi do spustoszenia – gdyż uszkodzenie śluzówki powoduje często nieżyty, ostre biegunki, a nawet krwawienia.

Dodatkowo, wchłanianie alkoholu w jelicie powoduje upośledzenie wchłaniania innych ważnych dla nas substancji takich jak – glukoza, woda, witaminy, sód, aminokwasy i kwasy tłuszczowe. Najczęstsze niedobory powodowane piciem alkoholu to: niedobór witaminy A, kwasu foliowego, witaminy B6, B1 i B3.

 

4.  Układ kostny i mięśniowy

Picie alkoholu może w znacznym stopniu zaburzyć  procesy przebudowy kości i tkanek okołostawowych. Zakłócając równowagę hormonalną odpowiadającą za te procesy można zakłócić np. odpowiedni cykl zrastania kości po złamaniach.

Gdy spożywamy etanol w dużej ilości cierpią na tym także nasze mięśnie, które narażone są na wzmożoną miopatię (rozpad komórek mięśniowych). Niestety nawet niewielkie ilości etanolu mogą spowodować obniżenie ilości glikogenu mięśniowego, czyli naszych zapasów energetycznych na długie treningi, powodując mniejsze zdolności do treningów długotrwałych. Zmniejszone są także zdolności regeneracyjne – wydłuża się czas potrzebny na całkowitą regenerację i uzupełnienie zapasów energetycznych.

 

5. Układ nerwowy

Pokonując barierę krew-mózg alkohol z łatwością doprowadza do uszkodzeń komórek nerwowych i nieodwracalnych zmian w funkcjonowaniu układu nerwowego, głównie tych związanych z regulacją temperatury, zaburzeniami snu oraz koordynacją ruchową. Wieloletnie picie alkoholu może powodować także zmiany w sferze emocjonalnej oraz zmiany zachowania.

 

6. Układ odpornościowy

Alkohol hamuje funkcjonowanie fagocytów ( komórek odpowiedzialnych za wychwytywanie i niszczenie chorobotwórczych mikroorganizmów) przez co nasz organizm jest bardziej zagrożony zakażeniem. Wydłuża to także czas rekonwalescencji i gojenia się ran, a także powoduje to większą zachorowalność na nowotwory z powodu zachwiania bariery ochronnej naszego organizmu.

 

7. Hormony i reprodukcja

Zarówno u mężczyzn jak i u kobiet picie alkoholu zaburza równowagę hormonów odpowiedzialnych za reprodukcję. U mężczyzn alkohol może prowadzić do uszkodzenia jąder, osłabiając proces syntezy testosteronu i produkcji spermy (dodatkowo jej struktura oraz ruchliwość plemników może być zaburzona). U kobiet zwiększona jest natomiast produkcja estradiolu (pochodnej estrogenu).

 

Piwo dla biegacza
Jedno (no powiedzmy dwa) piwa wypite wieczorem po treningu nie zaszkodzą, warto jednak pamiętać aby nie stało się to naszą „normą” / fot. Biegologia.pl

 

Komentarze Facebook