Kakao

kakao

 

Nazywany przez Indian Napojem bogów – jest najlepszym źródłem magnezu (tak bardzo potrzebnego dla biegaczy), chromu oraz dobrze przyswajalnego przez organizm wapnia. Oczywiście nie musimy chyba nikomu tłumaczyć, że chodzi w tym przypadku o prawdziwe kakao – czyli proszek kakaowy, a nie o kakao rozpuszczalne dla dzieci, które zawiera więcej cukru niż samego proszku kakaowego (20%).

Zawiera także naturalne żelazo, mangan, cynk i miedź. Ziarna kakaowca stanowią źródło wszystkich potrzebnych dla zdrowia składników oraz są bardzo bogate w witaminę C.

Należy jednak podkreślić, że w żadnej czekoladzie te związki nie występują już w takiej ilości gdyż wysoka temperatura procesu wytwórczego – je niszczy.

Ziarno kakaowca – zawiera także ogromna dawkę antyoksydantów, chroniących nas przed uszkodzeniami DNA i nowotworami.

A poza tym poprawia nastrój i niektórzy twierdzą, że płynne kakao ma właściwości afrodyzjaku.

 

Podane tutaj przykłady zdrowych dla biegaczy napojów to tylko kropla w morzu. Oprócz nich warto również pić przeróżne wielowarzywne soki, świeżo wyciskane soki owocowe, sok z rokitnika, jeżyn czy wiśni. Nasze propozycje są na pewno świetnym wyborem, ale warto tę gamę ubogacać o kolejne zdrowe napoje. Nade wszystko istotne jest aby były one jak najbardziej świeże i pozbawione sztucznych konserwantów. Wtedy wystarczy już tylko pić na zdrowie i poprawiać wyniki.

 

Komentarze Facebook