Bieganie z cukrzycą

biegacz i słodycze
fot. telegraph.co.uk

Jesteś cukrzykiem? Pamiętaj – nie musisz bać się ruchu!

Jeśli tylko zastosujesz się do kilku wskazówek, zwłaszcza gdy zaczynasz biegać – bieganie pomoże Ci w wielu kwestiach zdrowotnych oraz stanie się Twoim zdrowym i nieodłącznym towarzyszem. Dowiedzmy się co na temat biegania z cukrzycą sądzi nauka, a jak ma się to do zastosowania w praktyce. 

CUKRZYCA – według definicji jest to schorzenie należące do grupy chorób metabolicznych, które charakteryzują się hiperglikemią (podwyższonym poziomem glukozy w surowicy krwi – ponad 10 mmol/l lub 180 mg/dl), która wynika z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Długotrwała i przewlekała hiperglikemia często prowadzi do uszkodzeń i zaburzeń czynności narządów np. nerek, układu moczowego, narządu wzroku, serca i naczyń krwionośnych.
INSULINA – hormon wytwarzany przez trzustkę, odpowiedzialny za kontrolę stężenia glukozy, lipidów i białek w surowicy krwi.

 

Wyróżniamy 2 typy cukrzycy:

– Cukrzyca typu 1 – choroba przewlekła, spowodowana uszkodzeniem komórek β trzustki, co prowadzi do utraty zdolności wydzielania insuliny, to tzw. cukrzyca insulinozależna, wymagająca iniekcji insuliny.
– Cukrzyca typu 2 – gdy trzustka wytwarza insulinę jednak w niedostatecznej ilości, co sprawia że stężenie glukozy we krwi (glikemia) nie może być utrzymane na odpowiednim poziomie, lub gdy występuje insulinoodporność komórek i tkanek (ok. 20% przypadków dziedziczne, reszta spowodowana przez inne czynniki np. otyłość, brak aktywności fizycznej itp.)

Objawy cukrzycy:
– zwiększone stężenie glukozy we krwi,
-występowanie glukozy w moczu,
– wzmożone pragnienie, zwiększone łaknienie,
– zwiększone oddawanie moczu,
– ubytek masy ciała,
– osłabienie, zmęczenie,
– świąd skóry, zmiany na skórze,
– gorsze gojenie ran
– zaburzenia widzenia.

pomiar cukru we krwi

 

Jak biegać gdy chorujemy na cukrzycę?

Przede wszystkim chory na cukrzycę powinien być pod ścisłą opieką lekarza prowadzącego oraz dietetyka, który indywidualnie dostosuje mu dietę do jego potrzeb, a dodatkowo uwzględni aktywność fizyczną – w tym przypadku bieganie. Wysiłek fizyczny niesie jednak z sobą ryzyko powikłań – jeśli nie jest dostosowany do wymagań choroby.
Jednak cukrzyca – nie jest przeciwwskazaniem nawet do uprawiania sportu na poziomie wyczynowym, gdy chory ma odpowiednią wiedzę, a w trenowaniu zachowuje się rozważnie i odpowiedzialnie.