BIEGANIE – kompendium wiedzy

Najlepsi biegacze świata

W historii sportu mamy wielu wspaniałych biegaczy, którzy zapisali się na jej kartach. Wyłonienie absolutnego mistrza nad mistrzami jest praktycznie niemożliwe, ponieważ wielu dokonań nie sposób ze sobą porównać. Myśląc jednak o tych najlepszych do głowy przychodzi m.in. legenda długich dystansów z lat 40 i 50, czterokrotny złoty medalista olimpijski, nazywany przez wielu ”czeską lokomotywą” – Emil Zatopek. Zwyciężał w nieprawdopodobnym stylu, ze słynnym grymasem na twarzy mknął po stadionie, nie pozostawiając rywalom żadnych szans. Jego bieganie spowodowało, że wielu do dziś uznaje go za biegacza wszech czasów.

W historii niewątpliwie zapisał się też Bikila Abebe – etiopski biegacz, który w okresie rozpadu kolonializmu stał się ikoną afrykańskiego sportu. Zasłynął m.in. ze zwycięstwa w biegu maratońskim podczas IO w  Rzymie, kiedy to całą trasę pokonał… na boso!

Była też Grete Waitz – bardzo utytułowana norweska biegaczka długodystansowa, która wygrała Maraton Nowojorski… dziewięciokrotnie, dokonując rzeczy, która do tej pory wydaje się wręcz niemożliwa.

Pisząc o najlepszych biegaczach świata nie sposób też pominąć ikony światowego sprintu – Michaela Johnsona, multimedalisty Mistrzostw Świata oraz Igrzysk olimpijskich. Człowieka, biegającego z niebywałą, ale bardzo skuteczną techniką. To co go wyróżniało to niesamowita powtarzalność wyników – 200m pokonał poniżej 20s – 23 razy, a 400m poniżej 44s – 22 razy. Chociaż jego rekordy zostały już pobite przez Usaina Bolta – dla wielu na zawsze pozostanie najwybitniejszym sprinterem wszech czasów. Sprinterską odpowiedniczką Johnsona jest niewątpliwie Irena Szewińska, której dorobek medalowy do dziś pozostaje marzeniem wielu sprinterek, a jej rekord Polski na 400m (49.29) pozostaje niepobity od 40 lat!

Emil Zatopek
Emil Zatopek – dla wielu był i jest wciąż biegaczem wszech czasów. Uwielbiały go miliony ludzi – dla wielu wzór do naśladowania po dziś dzień.

Wspaniałych ikon światowego biegania jest jeszcze wiele – niektórzy wyróżniali się tym, że pokonali jakąś nową barierę wynikową, jak np. Roger Bannister, który w 1954r. jako pierwszy człowiek pokonał 1 milę poniżej 4min. Inni imponowali ilością zdobytych medali, jak np. Haile Gebrsselasie, Kenenisa Bekele czy Usain Bolt – to już współcześni herosi, którzy także tworzą historię. W  bieganiu nie ma lepszych i gorszych – wszyscy biegający są jedną wspaniałą ogólnoświatową społecznością – niektórzy jednak swoim talentem, postawą i osiągnięciami powodują, że w tym sporcie mamy wciąż nowe wzorce do naśladowania.