Biegowy slang – czy wiesz co znaczą te słowa?

 

Ścianajest to moment kryzysu w trakcie maratonu, który przychodzi zazwyczaj między 30 a 35km. Jest to efekt wyczerpania energetycznego oraz braków w wytrenowaniu. Następuje wówczas znaczny spadek prędkości, wielu zawodników przechodzi nawet do marszu lub w skrajnych przypadkach staje. By tego uniknąć należy do swoich treningów włączyć treningi powyżej 30km żeby podczas maratonu nie doznać szoku, zwanego właśnie ścianą.

Weteranwbrew pozorom nie jest to zawodnik, który podczas biegu stracił nogę i jest na sportowej emeryturze. W bieganiu weteranem zostaje się z chwilą ukończenia 35 roku życia. Sam nie wiem skąd ten idiotyczny pomysł skoro 35 letni zawodnicy często z powodzeniem wygrywają nawet ze swoimi 10 lat młodszymi kolegami. Tak czy inaczej gdy staniesz się weteranem lub już nim jesteś masz prawo startów w imprezach Mistrzostw Polski na różnych dystansach. Takie zawody są podzielone na różne kategorie wiekowe i w każdej z nich toczy się zazwyczaj bardzo zażarta rywalizacja, o czym można się przekonać chociażby na corocznym maratonie w Lęborku.

Babcia z parasolkąsłynna na całą Polskę, urodzona w 1939 roku, pani Maria Pańczak, pochodząca z Poznania biegaczka. Biega w wielu zawodach, na których prawie zawsze jest ostatnia. Jej atrybut to biały strój oraz parasol, który zawsze ma na plecach. Jest to postać bardzo barwna i budzącą sympatię zarówno biegaczy jak i kibiców.

Chipniewielki czujnik, montowany przeważnie przy bucie, który służy do pomiaru naszego czasu na zawodach. Zazwyczaj przy odbiorze pakietu startowego jest on wręczany zawodnikowi, po pobraniu kaucji, która na mecie jest zwracana. Czasami jest umieszczony na wewnętrznej stronie numeru startowego. Pomiar następuje na starcie, na mecie oraz na punktach kontrolnych na trasie. Aby czas został zarejestrowany w bazie należy przebiec po specjalnej macie, w której znajdują się czujniki.

Noga podajegdy usłyszysz takie stwierdzenie od biegacza to nie oznacza, że nauczył się on jakiś małpich nawyków, tylko że dobrze mu się biega i jest w formie. Charakteryzuje się to lekkim i dynamicznym krokiem biegowym, z poprawną techniką. Synonimem tego określenia są również; być w gazie lub para w nogach.

Supleto po prostu skrót myślowy słowa suplementy diety, czyli środki uzupełniające niedobory w mikroelementach, minerałach i substancjach odżywczych, w skutek treningów.

Czas netto/bruttow wynikach podawany jest zazwyczaj czas netto i brutto. Różnica pomiędzy nimi to czas jaki upłynął zanim przekroczyłeś matę pomiarową, od której twój chip zaczął działać. Wynik netto jest istotniejszy, ponieważ pokazuje faktyczny czas biegu na danym dystansie. Różnica między dwoma czasami jest tym większa im dalej stoisz od linii startu. Na wielotysięcznych maratonach np. w Nowym Jorku lub Berlinie, zawodnicy z końca startu mogą przedzierać się nawet kilkadziesiąt minut.

Strefy startoweto wydzielone obszary za linią startu, w których zawodnicy grupują się według czasów jakie zakładają na mecie. Na maratonie takie strefy są podzielone zazwyczaj co 15minut i oznaczone są tabliczkami. Niestety wielu zawodników wciąż nie respektuje zasad panujących na biegach i pcha się do strefy, w której być nie powinni.

Przetarciejest to start kontrolny przed startem docelowym. Pozwala on zawodnikowi wejść w rytm szybszego biegania i całego cyklu treningowego. W Polsce przetarcie stanowią najczęściej biegane wczesną wiosną najpopularniejsze dystanse 10km i półmaratony.

Kross pochodząca z języka angielskiego nazwa określająca bieg w urozmaiconym terenie. Jest to często stosowany środek treningowy, bardzo istotny w przygotowaniach do zawodów.

Długaszawodnik trenujący pod długie dystanse

Średniakto nie ktoś, kto biega na średnim poziomie, ale trenujący pod średnie dystanse.