Biegowy slang – czy wiesz co znaczą te słowa?

 

Zawijać asfalttakiego określenia używa biegacz dla wyrażenia swojej dużej szybkości biegu. Prędkość, która ,,zawija asfalt” jest bliżej niekreślona i dla każdego oznacza zupełnie co innego.

Kadencjanie mająca nic wspólnego z władzą ilość kroków wykonywanych przez biegacza (tudzież chodziarza czy nordic walkera) w ciągu 1 minuty. Kiedyś mierzono ją tylko przy użyciu stopera, dziś taką funkcję posiada również szereg pulsometrów.

Yasso metoda treningowa opracowana przez Barta Yasso, która ma stanowić sprawdzian formy przed maratonem. Polega to na pokonaniu 10 odcinków 800m, z których każda osiemsetka jest w takim czasie jaki chcesz osiągnąć w maratonie. Np. Jeśli chcesz pobiec 3:15 to dwa okrążenia stadionu również robisz w 3:15. Przerwy w truchcie powinny trwać tyle samo co pokonana osiemsetka. Mnie osobiście ta metoda w ogóle nie przekonuje, ale nic nie szkodzi wypróbować.

Pronacja/supinacja/stopa neutralnanajprościej rzecz ujmując (w kontekście biegowym) jest to sposób stawiania stopy względem podłoża. W przypadku tych definicji odsyłam was do sieci, gdzie jest szereg rysunków i filmików doskonale obrazujących to zjawisko. Dodam tylko, że pojęcia te są niezwykle istotne podczas doboru odpowiednich butów do biegania.

Blachy/złomdość ordynarne określenie medali z ukończonych zawodów. Sam nie używam nigdy takich nazw, chociaż niektóre medale, a zwłaszcza nieodlewane gotowce, zakupione w sklepach z trofeami, zasługują na to miano.

Pudłoto w zasadzie określenie znane w całym środowisku sportowym, we wszystkich dyscyplinach. Oznacza po prostu podium.

Negative Splitsposób pokonywania dystansu, głównie na maratonie, gdzie pierwszą połowę biegnie się wolniej, a drugą nieco szybciej. W praktyce jest to dość trudne do osiągnięcia i udaje się przeważnie zawodnikom na wyższym poziomie.

Amoryraczej nie związana z miłością używana przez niektórych biegaczy nazwa amortyzacji w butach biegowych. A dlaczego ,,raczej”? Ponieważ niektórzy naprawdę kochają swoje biegowe buty…

Kalkulator treningowyspecjalny program, którego głównym zadaniem jest przeliczanie i ,,przewidywanie” czasu na docelowym dystansie, na podstawie wyników z dystansów krótszych.

Jack Daniels słynny, amerykański trener. Specjalnie wymieniam go w tym zestawieniu, ponieważ w rozmowie z innymi biegaczami łatwo dać plamę dorzucając swoje trzy grosze na temat pewnego, równie słynnego trunku o identycznej nazwie…

DNF i DNSlepiej abyś tych oznaczeń nie widział nigdy przy swoim nazwisku w wynikach. Oznaczają one bowiem DNF – did not finish czyli nie ukończył oraz DNS – did not start czyli nie wystartował.

PBz ang. personal best, czyli rekord życiowy. Biegacze używają również potocznie określenia życiówka.

Zajezdniaokreślenie używane czasami w odniesieniu do najtrudniejszych treningów, np. szybkich interwałów lub podbiegów o wysokiej intensywności. Jak łatwo się domyślić nazwa pochodzi od zajechania się, które grozi na takim treningu.

Podobnych terminów jest jeszcze bardzo wiele. Te wybrałem, ponieważ występują najczęściej, a dla początkującego biegacza mogą stanowić problem. Jasnej definicji kilku z nich trudno byłoby znaleźć w Internecie. Znając powyższy biegowy slang możesz już spokojniej zacząć rozmawiać w towarzystwie bardziej doświadczonych znajomych z ,,branży”.