Na wstępie chcę podkreślić, że poniższy tekst kieruję do osób, które dopiero zaczynają biegać i nie są obyte w terminologii biegowej. Jeżeli zatem dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z bieganiem masz na pewno wiele pytań i wątpliwości. To chyba jedyny sport, którego nie trzeba się uczyć. Teoretycznie biegać potrafi każdy, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w tej niezwykłej prostocie tkwi cały aparat pojęciowy – prawdziwy biegowy slang, który na początku może stanowić prawdziwą czarną magię.

Oczami wyobraźni widzę początkującego amatora, który wsłuchuje się w opowieści swojego doświadczonego kolegi, relacjonującego ostatni start w maratonie:

„no stary, dzisiaj noga podawała, najpierw co prawda wiatr wiał prosto w twarz, ale na szczęście grupa się tasowała na zmianach, po agrafce było już lepiej, chociaż cały czas zahaczałem o III zakres. Jak nadeszła ściana to zapodałem sobie żel i jakoś przetrwałem. Na końcówce poleciałem w trupa, bo była szansa na pudło w kategorii. To był niezły zastrzyk endorfin, jutro tylko stretching, spokojne OWB1 i dalej jedziemy z tematem”.

Takie slogany mogą biegowego laika przyprawić o zawrót głowy i wprowadzić w lekkie ogłupienie. To dowód na to, że bieganie tylko pozornie jest proste. Gdy zagłębisz się w temat odkryjesz jak wiele pojęć w sobie skrywa. Poznajcie najbardziej popularne słowa, które tworzą biegowy slang.

 

3Mimo, że jestem weteranem to i tak dopadła mnie taka ściana, że prawie dogoniła mnie babcia z parasolką

Ścianajest to moment kryzysu w trakcie maratonu, który przychodzi zazwyczaj między 30 a 35km. Jest to efekt wyczerpania energetycznego oraz braków w wytrenowaniu. Następuje wówczas znaczny spadek prędkości, wielu zawodników przechodzi nawet do marszu lub w skrajnych przypadkach staje. By tego uniknąć należy do swoich treningów włączyć treningi powyżej 30km żeby podczas maratonu nie doznać szoku, zwanego właśnie ścianą.

Weteranwbrew pozorom nie jest to zawodnik, który podczas biegu stracił nogę i jest na sportowej emeryturze. W bieganiu weteranem zostaje się z chwilą ukończenia 35 roku życia. Sam nie wiem skąd ten idiotyczny pomysł skoro 35 letni zawodnicy często z powodzeniem wygrywają nawet ze swoimi 10 lat młodszymi kolegami. Tak czy inaczej gdy staniesz się weteranem lub już nim jesteś masz prawo startów w imprezach Mistrzostw Polski na różnych dystansach. Takie zawody są podzielone na różne kategorie wiekowe i w każdej z nich toczy się zazwyczaj bardzo zażarta rywalizacja, o czym można się przekonać chociażby na corocznym maratonie w Lęborku.

Babcia z parasolkąsłynna na całą Polskę, urodzona w 1939 roku, pani Maria Pańczak, pochodząca z Poznania biegaczka. Biega w wielu zawodach, na których prawie zawsze jest ostatnia. Jej atrybut to biały strój oraz parasol, który zawsze ma na plecach. Jest to postać bardzo barwna i budzącą sympatię zarówno biegaczy jak i kibiców.

Chipniewielki czujnik, montowany przeważnie przy bucie, który służy do pomiaru naszego czasu na zawodach. Zazwyczaj przy odbiorze pakietu startowego jest on wręczany zawodnikowi, po pobraniu kaucji, która na mecie jest zwracana. Czasami jest umieszczony na wewnętrznej stronie numeru startowego. Pomiar następuje na starcie, na mecie oraz na punktach kontrolnych na trasie. Aby czas został zarejestrowany w bazie należy przebiec po specjalnej macie, w której znajdują się czujniki.