Biegowy slang – czy wiesz co znaczą te słowa?

 

Zawijać asfalttakiego określenia używa biegacz dla wyrażenia swojej dużej szybkości biegu. Prędkość, która ,,zawija asfalt” jest bliżej niekreślona i dla każdego oznacza zupełnie co innego.

Kadencjanie mająca nic wspólnego z władzą ilość kroków wykonywanych przez biegacza (tudzież chodziarza czy nordic walkera) w ciągu 1 minuty. Kiedyś mierzono ją tylko przy użyciu stopera, dziś taką funkcję posiada również szereg pulsometrów.

- REKLAMA -

Yasso metoda treningowa opracowana przez Barta Yasso, która ma stanowić sprawdzian formy przed maratonem. Polega to na pokonaniu 10 odcinków 800m, z których każda osiemsetka jest w takim czasie jaki chcesz osiągnąć w maratonie. Np. Jeśli chcesz pobiec 3:15 to dwa okrążenia stadionu również robisz w 3:15. Przerwy w truchcie powinny trwać tyle samo co pokonana osiemsetka. Mnie osobiście ta metoda w ogóle nie przekonuje, ale nic nie szkodzi wypróbować.

Pronacja/supinacja/stopa neutralnanajprościej rzecz ujmując (w kontekście biegowym) jest to sposób stawiania stopy względem podłoża. W przypadku tych definicji odsyłam was do sieci, gdzie jest szereg rysunków i filmików doskonale obrazujących to zjawisko. Dodam tylko, że pojęcia te są niezwykle istotne podczas doboru odpowiednich butów do biegania.

Blachy/złomdość ordynarne określenie medali z ukończonych zawodów. Sam nie używam nigdy takich nazw, chociaż niektóre medale, a zwłaszcza nieodlewane gotowce, zakupione w sklepach z trofeami, zasługują na to miano.

Pudłoto w zasadzie określenie znane w całym środowisku sportowym, we wszystkich dyscyplinach. Oznacza po prostu podium.

Negative Splitsposób pokonywania dystansu, głównie na maratonie, gdzie pierwszą połowę biegnie się wolniej, a drugą nieco szybciej. W praktyce jest to dość trudne do osiągnięcia i udaje się przeważnie zawodnikom na wyższym poziomie.

Amoryraczej nie związana z miłością używana przez niektórych biegaczy nazwa amortyzacji w butach biegowych. A dlaczego ,,raczej”? Ponieważ niektórzy naprawdę kochają swoje biegowe buty…

Kalkulator treningowyspecjalny program, którego głównym zadaniem jest przeliczanie i ,,przewidywanie” czasu na docelowym dystansie, na podstawie wyników z dystansów krótszych.

Jack Daniels słynny, amerykański trener. Specjalnie wymieniam go w tym zestawieniu, ponieważ w rozmowie z innymi biegaczami łatwo dać plamę dorzucając swoje trzy grosze na temat pewnego, równie słynnego trunku o identycznej nazwie…

DNF i DNSlepiej abyś tych oznaczeń nie widział nigdy przy swoim nazwisku w wynikach. Oznaczają one bowiem DNF – did not finish czyli nie ukończył oraz DNS – did not start czyli nie wystartował.

PBz ang. personal best, czyli rekord życiowy. Biegacze używają również potocznie określenia życiówka.

Zajezdniaokreślenie używane czasami w odniesieniu do najtrudniejszych treningów, np. szybkich interwałów lub podbiegów o wysokiej intensywności. Jak łatwo się domyślić nazwa pochodzi od zajechania się, które grozi na takim treningu.

Podobnych terminów jest jeszcze bardzo wiele. Te wybrałem, ponieważ występują najczęściej, a dla początkującego biegacza mogą stanowić problem. Jasnej definicji kilku z nich trudno byłoby znaleźć w Internecie. Znając powyższy biegowy slang możesz już spokojniej zacząć rozmawiać w towarzystwie bardziej doświadczonych znajomych z ,,branży”.