Bikila Abebe – 83 rocznica jednego z najwybitniejszych biegaczy wszechczasów

bieganie boso

Dziś obchodzimy rocznicę urodzin niesamowitego biegacza – Abebe Bikila (Etiopczyk, urodzony 7 sierpnia 1932r.). Była to postać, która zapoczątkowała erę zwycięstw w biegach długodystansowych czarnoskórych biegaczy z Afryki.

Dwukrotnie zdobywał złoty medal olimpijski z biegu maratońskim (Rzym 1960 i Tokio 1964) i dokonywał tego w niesamowity sposób. W Rzymie wygrał maraton biegnąć boso z rewelacyjnym wynikiem 2:15, zaś w Tokio jego zwycięstwo wypadło w 6 tygodni po operacji wyrostka robaczkowego.

Niestety historia Abebe nie skończyla się dla niego szczęśliwie – w 1969 roku uległ groźnemu wypadkowi samochodowemu przez co do końca życia został przukuty na wózku. Zmarł na skutek wylewu w wieku 41 lat.

Na zawsze pozostał jednak ikoną lekkiej atletyki, a jego nazwisko widnieje w słynnej IAAF Hall of Fame.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułChoszczeńska 10 – powrót po siedmiu latach!
Następny artykułPiotr Kuryło – porzucił swojego psa pod schroniskiem w upalny dzień!
Tomasz Peisert

Redaktor naczelny i właściciel portalu, biegacz – amator od 15 lat. Gdy zaczynał biegać, nie miał o tym pojęcia, ale od razu porwał się na… maraton. Popełnił chyba wszystkie możliwe błędy początkujących biegaczy, ale zgłębiając wiedzę i trenując systematycznie w końcu złamał granicę 3 godzin w maratonie. Teraz zdobytym doświadczeniem dzieli się z innymi, tworząc rozmaite teksty/felietony, prowadząc biegowe akademie i warsztaty. Pisze to co myśli, często kontrowersyjnie, ale nigdy nie ukrywa faktów. Dzięki swojej dociekliwości doprowadził do wyjścia na jaw wielu mrocznych spraw z biegowego światka. Jego aktualne rekordy życiowe to: maraton 2:56:47, półmaraton 1:18:17, 10km 35:19.