3) Ból w stawach

Ból w stawach, który pojawia się po bieganiu, zwykle kojarzony jest z osobami z nadwagą. Faktycznie, zwiększona masa ciała stanowi spore obciążenie, z  czym może wiązać się bolesność stawów – szczególnie w kolanach. Czasami jednak okazuje się, że – mimo redukcji masy ciała – ból stawów nie ustępuje. To znak, że dolegliwość spowodowana jest źle dobranymi butami.

Wybierając dogodne obuwie do biegania, należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak:

  • lepsze wsparcie pięty,
  • lepsza amortyzacja.

Jeżeli zależy ci na komforcie i bezpieczeństwie, wygląd butów powinien zejść na dalszy plan.

4) Odrętwienie palców

Źle dobrane buty, szczególnie w kontekście rozmiaru, bardzo szybko będą powodować odrętwienie palców. Bardzo częstym błędem popełnianym przez początkujących biegaczy jest zakup obuwia, którego rozmiar jest identyczny jak rozmiar butów noszonych na co dzień. Nic więc dziwnego, że po kilkunastu minutach biegania zaczynasz odczuwać dyskomfort.

Prawidłowo dobrane buty powinny być o 0,5 cm – 1 cm dłuższe niż pozostałe modele do codziennego użytku. Warto bowiem pamiętać, że podczas biegu stopa siłą rzeczy przesuwa się do przodu – dlatego ważne jest, by zapewnić jej większy komfort wynikający z nieco dłuższej wkładki.

Wybierając obuwie nie kieruj się numeracją, a przede wszystkim długością wkładki – różni producenci stosują różną rozmiarówkę.Komentarze Facebook