Czasy Igrzysk

Czyli jak wyglądał pomiar czasu w biegach od Aten 1896, aż po Londyn 2012

Aby dowieźć kto został zwycięzcą biegu w  obecnych czasach analizujemy setne, a  nawet tysięczne części sekundy. I wraz z poprawiającymi się stale wynikami sportowymi i coraz mniejszymi różnicami między zawodnikami z czołówki, także sposób pomiaru czasu musiał ewoluować, aby powiedzieć nam kto pierwszy przekroczył linię mety. Spójrzmy jak to wszystko zmieniało się na przestrzeni prawie 120 lat jakie minęły od pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach.

 

ateny 1896

 

ATENY 1896

Sędziowie w pierwszych nowożytnych Igrzyskach olimpijskich polegali wyłącznie na stoperach analogowych w celu ustalenia zwycięzców. Można się tylko domyślać, że dokładność pomiarów była wtedy kwestią bardzo kontrowersyjną.

 

stocholm 1912

 

SZTOKHOLM     1912

Stopery analogowe powoli wypierane przez te elektroniczne, ale finisz nadal określany przez stopery operowane ręcznie.  Margines błędu wynosił 0,2 sek – czyli prawie 2 metry w typowym biegu na 100m.

 

1
2
3
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNajczęstsze błędy doświadczonych biegaczy
Następny artykułDepcząc po piętach elicie
Tomasz Peisert

Redaktor naczelny, współwłaściciel, biegacz – amator od 15 lat. Gdy zaczynał biegać, nie miał o tym pojęcia, ale od razu porwał się na… maraton. Popełnił chyba wszystkie możliwe błędy początkujących biegaczy, ale zgłębiając wiedzę i trenując systematycznie w końcu złamał granicę 3 godzin w maratonie. Teraz zdobytym doświadczeniem dzieli się z innymi, prowadząc grupy treningowe oraz tworząc poczytne teksty/felietony. Pisze to co myśli, często kontrowersyjnie, ale nigdy nie ukrywa faktów. Jego aktualne rekordy życiowe to: maraton 2:56:47, półmaraton 1:18:17, 10km – 35:19.