jak zapobiegać zakwasom i co najlepiej pomaga na zakwasy
Po czym poznać, że to opóźniowa bolesność mięśni? / fot. fitsugar.com

Czy jedynym objawem DOMS jest ból?

Oprócz miejscowego bólu mięśniowego mogą wystąpić następujące objawy:

• obrzęk bolących kończyn,

• sztywność stawów, której towarzyszy ograniczony zakres ruchu stawu,

• wrażliwość na dotyk,

• tymczasowe zmniejszenie siły mięśni, które bolą (mogące trwać kilka dni),

• zwiększona aktywność enzymu kinazy kreatynowej we krwi, co sygnalizuje uszkodzenie tkanki mięśniowej,

• w rzadkich i poważnych przypadkach, nawet dojść do rozpadu mięśni, co z kolei może spowodować zagrożenie niewydolnością nerek (poprzez zatkanie naczyń krwionośnych nerki).

Jak w takim razie zapobiegać DOMS?

Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  1. Stopniowo zwiększaj wysiłek, aby Twoje mięśnie przyzwyczaić do większych obciążeń i nie zapominaj o tym żeby zawsze dać im czas odpocząć.
  2. Odpowiednie rozgrzanie mięśni może pomóc w przygotowaniu ich do wysiłku, jest jednak zbyt mało dowodów aby jednoznacznie stwierdzić, że rozgrzewka jest pomocna w zapobieganiu DOMS. Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest rozciąganie się po treningu, gdy mięśnie już są rozgrzane, najprawdopodobniej większość dolegliwości DOMS spowodowana jest przez brak fazy wychłodzenia po treningu, czyli 10 min łagodnej pracy tlenowej np. trucht i stretching.
  3. Gdy zaczynasz stosować nowy plan treningowy – sprawdź jak na to reaguje Twoje ciało i jeśli po biegu stale odczuwasz ból to zmniejsz intensywność treningu.
  4. Ból przechodzi po 3-8 dniach także w tym czasie wstrzymaj się od intensywnego treningu – aby nie pogorszyć sprawy. Niestety nie licz w tym czasie na poprawianie życiówek.

Czy DOMS można leczyć?

Objawom można ulżyć stosując między innymi masaż, krioterapię , akupresurę punktów wrażliwych (tzw. tenderpoint). Wielu badaczy wykazuje jednak, że zmniejszenie objawów bólowych jest na tyle mizerne, że nie warto tracić na nie czasu, gdyż skutki terapii są często przejściowe. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli zmniejszy się odczucie bólu nie oznacza to wcale powrotu do zdrowia. Mimo, że mięśnie nie bolą, nadal mogą wykazywać oznaki uszkodzenia i słabszej wydajności.

Środki farmakologiczne niestety bardzo często są przepisywane na leczenie bolesności mięśni, nie ma jednak zbyt wielu danych, że mają one korzystny wpływ w leczeniu DOMS. Wyniki badań wykazują, że paracetamol, kodeina i aspiryna nie mają żadnego wpływu na odczucie bólu. Jedynym ratunkiem w bólu mogą okazać się NLPZ (Niesteroidowe leki przeciwzapalne), które co prawda łagodzą ból związany z DOMS, jednak jak wykazuje wiele badań spowalniają proces regeneracji komórek mięśniowych przez hamowanie syntezy białek. Do tego także mogą powodować wiele działań niepożądanych, gdy są stosowane przez dłuższy czas.

Leczenie DOMS zazwyczaj nie wymaga opieki lekarskiej, jeśli jednak ból staje się nie do zniesienia,  albo na bolących mięśniach występuje bardzo silny obrzęk, lub też zaobserwujesz, że Twój mocz staje się ciemny – zgłoś się do lekarza.Komentarze Facebook