W Eugene w amerykańskim stanie Oregon odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w lekkoatletyce (22-27.07.2014). Nasz kraj reprezentowała dość liczna ekipa, z której kilku naszych reprezentantów dało nam ogromne powody do dumy.

Wśród biegaczy mieliśmy 4 juniorki i 3 juniorów w biegach indywidualnych oraz damskie i męskie sztafety 4x100m i 4x400m.  Dodatkowo wielu reprezentantów w konkurencjach technicznych.

My jednak skupimy się na bieganiu, w którym to niewątpliwymi gwiazdami polskiej reprezentacji były 2 biegaczki, startujące w całkiem odmiennych konkurencjach:

Ewa Swoboda – znakomita juniorska sprinterka (UKS Czwórka Żory), która już w biegu eliminacyjnym w znakomitym stylu wygrała swoją serię z czasem 11,42 sek!! wyrównując przy tym Rekord Polski Juniorek należący od 1964 roku do Ewy Kłobukowskiej!

Swoboda walczyła dzielnie w finale i ostatecznie ukończyła na 5 miejscu Mistrzostw Świata (czas 11:59 sek)!

Swoboda to aktualnie najszybsza Polka (wliczając w to wszystkie starsze zawodniczki). Pozostaje tylko pogratulować Ewie rewelacyjnego występu na Mistrzostwach i trzymać kciuki za dalszy rozwój sportowej kariery po cichu licząc na złamanie bariery 11 sek.

 

Sofia Ennaoui – średniodystansowa i długodystansowa biegaczka (klubu LKS Lubusz Słubice), która do USA pojechała z minimum na 1500 i 3000 m i na obu dystansach miała szanse na zdobycie medalu. Jednak biegu na 3000 m celowo nie ukończyła aby zachować siły na finał biegu na 1500 m, do którego po eliminacjach awansowała z 2 czasem – 4:15:07.

W finale, który niestety był dość wolny –  Sofia dzielnie dościgała czołówkę, która odeszła na kółko do mety i ostatecznie na metę wpadła jako 5, będąc pierwszą z europejek i osiągając czas 4:13,06.

Choć liczyliśmy na medal w wykonani Sofii – wiemy, że dała z siebie tyle ile mogła! Przy innym rozegraniu taktycznym biegu, gdyby poprowadzony był szybciej Sofia ze swoją znakomitą końcówką mogłaby powalczyć o więcej. Można by też dywagować czy lepszy byłby jednak start na 3000m, jednak ten dłuższy bieg był zdecydowanie szybszy i tutaj walka o medal także mogłaby być trudna!

 

Sztafeta 4x400m juniorek

Miłym elementem rywalizacji w Eugene była także nasza kobieca sztafeta 4x400m, która jako jedyna z 4 sztafet awansowała do finału! Karolina Ciesielska, Oliwia Pakuła, Natalia Bartosiewicz oraz Adrianna Janowicz – w finałowym biegu, kończąc z czasem 3:37,52 – zostały 6 sztafetą na Świecie! Paniom należą się zatem serdeczne gratulacje!

 

Gratulujemy serdecznie obu biegaczkom i kobiecej sztafecie 4x400m  sukcesów, a całej naszej polskiej reprezentacji biegowej juniorów życzymy pomyślnego rozwoju karier biegowych!

Pełne wyniki rywalizacji naszych juniorów w Eugene można zobaczyć na stronie PZLA!

Komentarze Facebook