W dniach 19-22.06.2014 w starachowickim Hotelu Europa (****) miał miejsce I Konwent Biegowy. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło blisko 100 uczestników, wśród których znaleźli się biegacze – zarówno rozpoczynający dopiero swą przygodę z bieganiem jak i starzy wyjadacze biegający poniżej 3h. Zapraszamy do krótkiej relacji z tego wyjątkowego wydarzenia. 

 

Biegacze, trenerzy, specjaliści…

Oprócz kilkudziesięciu biegaczy – amatorów to wyjątkowe miejsce gościło także takie osobistości ze świata biegania, takie jak – Izabela Zatorska (wielokrotna mistrzyni świata w biegach górskich), Wacław Mirek (były średniodystansowiec, trener kadry PZLA bloku wytrzymałości), Dariusz Kaczmarski (maratończyk z życiówką 2:14:15, obecnie trener), Kamila Gradus-Kaczmarska (jedna z najlepszych maratonek w historii Polski, z rekordem życiowym w maratonie – 2:26:55), był również czołowy polski biegacz górski – Andrzej Lachowski i Jerzy Skarżyński, którego nikomu przedstawiać nie trzeba.  Pojawił się tam także nasz redaktor naczelny, który praktycznie 24h/dobę był do dyspozycji biegaczy, którzy mieli pytania lub wątpliwości dotyczące własnego celu, treningu czy motywacji.

 

Cel konwentu

Ideą konwentu było przekazanie jak największej wiedzy biegaczom, wymiana doświadczeń oraz integracja środowiska amatorów z zawodowcami. To zetknięcie się dwóch światów dało świetny efekt – już pierwszego dnia zawiązało się sporo nowych przyjaźni. Tutaj nie było lepszych i gorszych – wszyscy byli po prostu biegaczami i każdy był traktowany tak samo poważnie i profesjonalnie. Oto w głównej mierze chodziło Organizatorom i to się niewątpliwie udało.

 

Cenna wiedza na wyciągnięcie ręki

Dni wypełniały wykłady o różnorodnej tematyce prowadzone przez trenerskie autorytety w przestronnych salach konferencyjnych. Były również wspólne treningi, na których specjaliści uczyli biegaczy prawidłowego stretchingu, rozgrzewki, oceniali technikę, wytykając każdy, nawet najmniejszy błąd. Dla wielu była to prawdziwa szkoła (biegowego) życia, z której wynieśli naprawdę wiele. Ciekawym elementem była ocena techniki biegowej na podstawie nagranych na pobliskim stadionie filmików – każdy mógł zobaczyć co robi źle (klatka po klatce), które elementy kroku powinien poprawić, a wszystko pod okiem Wacława Mirka oraz Darka Kaczmarskiego. Ci, którzy chcieli i mieli odwagę mogli wybrać się na wspólny trening podbiegów z Izą Zatorską na pobliską górę. Podejrzeć technikę mistrzyni świata i skonfrontować ją z własną – bezcenne…

 

A po wykładach i treningach… relaks:)

Oczywiście sama wiedza i treningi to nie wszystko, w końcu biegacz też człowiek, a zatem w wolnych chwilach była okazja do świetnej regeneracji i odpoczynku w basenie, jacuzzi, saunie. Uczestnicy korzystali również z odnowy biologicznej lub bujali się na hamaku w hotelowym ogrodzie. A gdy nad Starachowicami zapadała już noc – wtedy kto miał jeszcze siły – mógł oddać się przyjemności tańca i zabawy w hotelowej dyskotece Amsterdam.

 

Specjały hotelowej kuchni

Dla wielu uczestników cały konwent był niecierpliwym wyczekiwaniem na kolejny posiłek – dlaczego? Ponieważ hotelowi kucharze serwowali przysmaki jakby właśnie uczestniczyli w finale programu MasterChef. Dania były zróżnicowane, wybór bardzo duży i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Miłym akcentem był również zorganizowany przez hotel grill – jednak nie taki jaki zna się z działki lub podwórka. Tam było wszystko – od kiełbasek, karkówki, poprzez pieczone ziemniaki, kaszanki, pomidory, bakłażany, cukinie, ryby i wszelkie możliwe dodatki podkreślające smak grillowanych specjałów.

 

Zawody na 1km, 5km i 10km

Ważnym punktem całego wydarzenia były również zawody biegowe – pierwsze z nich, organizowane przez nasz portal i dość niekonwencjonalne, bo polegające na oszacowaniu czasu w jakim pokona się dystans 1000 m. Po takiej deklaracji, każdy uczestnik oddawał zegarek, pulsometr oraz wszelkie urządzenia pomiarowe i… biegł na czuja, tak by przybiec jak najbliżej podanego wcześniej czasu. Jak się okazało – było to niełatwe zadanie – niektórzy mylili się nawet o minutę! Zwyciężył Piotr Szopa z Krakowa, który pomylił się zaledwie o 2 sekundy. Zabawa była naprawdę świetna, a szansę na zwycięstwo miał każdy.

Drugie zawody były niejako akcentem kończącym cały konwent. Był to bieg na dwóch dystansach – 5 i 10 km o Puchar prezesa Perfopolu. Pomimo, iż był to kameralny, rozgrywany w leśnej scenerii bieg – nie brakowało emocji, a rywalizacja była momentami naprawdę zażarta. Dla kilku uczestników było to również wyjątkowe wydarzenie, ponieważ pierwszy raz w życiu stanęli na podium – takie chwile pamięta się do końca życia.

 

Za rok nie może Ciebie zabraknąć!

Koordynatorem całej imprezy, a jednocześnie pomysłodawcą był Robert Oremus – dyrektor ds. marketingu w hotelu Europa, biegacz oraz animator sportu. W Polsce brakuje tego typu eventów, które dają okazje  nie tylko podszlifować formę, ale i zgromadzić niezwykle cenną biegową wiedzę. Tutaj była taka możliwość  – uczenia się od najlepszych. Jako partner medialny jesteśmy bardzo zadowolenie, że cała ta impreza miała taką, a nie inną formę. Mamy nadzieję, że to początek wspaniałej biegowej tradycji, dzięki której rokrocznie kolejni biegacze będą do Starachowic przyjeżdżać po formę, wiedzę oraz dobrą zabawę. W tym momencie, już teraz zapraszamy wszystkich za rok w imieniu Organizatorów. Obok takich wydarzeń nie powinno się przebiegać obojętnie.

 

A oto krótka fotorelacja z tego jak się bawiliśmy, uczyliśmy i trenowaliśmy w Starachowicach.

 

10502477_788092367907971_4763906139626828206_n
W ciągu dnia były dwie sesje wykładów – poranne i wieczorne. W przestronnych salach audiowizualnych uczestnicy uczyli się od najlepszych tego co w bieganiu najważniejsze.

 

 

SONY DSC
Niekończące się proste, prowadzące przez pachnącą Puszczę Jodłową – to wizytówka okolicznych biegowych tras.

 

SONY DSC
Zajęcia w basenie prowadzone przez Dagmarę Lachowską – połączenie relaksu z aktywnością.

 

SONY DSC
Zdjęcie z Jurkiem Skarzyńskim – guru polskiej myśli trenerskiej. Dla wielu był to obowiązkowy punkt konwentu:)

 

 

10414652_714639611916300_6530459837570562713_n
Po całym dniu treningów i wykładów – relaks w jacuzzi. Na zdjęciu przemiłe uczestniczki konwentu z AZS AWF Kraków Masters.

 

 

10443366_788077844576090_2132030306068791547_n
Start do biegu na 10km o puchar prezesa Perfopolu. Niełatwa, leśna trasa i spore emocje jak na tak kameralny bieg!

 

10497366_730301233677694_7539226453805016675_o
Organizatorzy Konwentu zadbali o każdy szczegół – nawet o pamiątkowe medale dla wszystkich uczestników zawodów.

 

10498042_10202383608135941_5297157925694216662_o
Pierwsza trójka pań i chwila dla fotoreporterów:)

 

SONY DSC
Tomek Peisert z Robertem Oremusem (dyrektorem hotelu Europa ds. marketingu). Wielkie słowa uznania od redakcji Biegologia.pl za inicjatywę organizacji I Konwentu Biegowego. Tak trzymać:)

 

 

 

 

Komentarze Facebook