fot.titaniumrunner.net
fot.titaniumrunner.net

 

Próba tempa na dłuższym dystansie

Opisany przeze mnie wcześniej trening jest oczywiście bardzo przydatny z punktu widzenia oceny perspektyw wynikowych w maratonie, ale jest jeden, którego skuteczność jest znacznie większa. Chodzi mi o wybiegania jakie proponuje w swych planach Peter Greif. Są to 35km, w których końcowe kilometry biega się z prędkością startową (na początku cyklu jest to tylko 3km, przy końcu nawet 15km). Choć nie ze wszystkim co proponuje ten niemiecki trener się zgadzam to uważam, że tego typu treningi są nie tylko świetnym budulcem wytrzymałości, ale i dają znakomity pogląd na to czy poradzimy sobie w maratonie z takim, a nie innym tempem. Jedyne co bym zmodyfikował to prędkość początkowych kilometrów, która w mojej ocenie jest zbyt leniwa. Dla przypomnienia: na złamanie 3h Greif sugeruje początek biec po 5:16/km i ostatnie kilometry w tempie startowym, czyli w tym przypadku 4:16. Według mnie różnica całej minuty jest zbyt duża. Oczywiście taki trening jest również efektywny, ale gdybym miał komuś zaproponować jego stosowanie to jednak początkowe kilometry nieco bym podkręcił dla uwiarygodnienia możliwości startowych.

Te dwa treningi, czyli (przyjmijmy ogólnie) piętnastki w tempie startowym oraz długie wybiegania z końcówką w tempie startowym to według mnie niezbędne elementy przygotowań do maratonu. To one najdokładniej pokazują na ile Cię stać. Możesz robić mocne interwały 10x1km w tempie startowym na 5km, możesz robić wyczerpujące podbiegi, możesz też spróbować sprawdzić się podczas tzw. Yasso – to pokaże jednak tylko ile masz aktualnie ,,pary” w nogach i raczej nie wskaże Twoich aktualnych możliwości jakimi będziesz mógł zabłysnąć podczas startu na królewskim dystansie.

Do właściwej oceny jest potrzebne bowiem uczciwie pokonane kilkunastu kilometrów w zakładanym tempie, najlepiej po uprzednio przebiegniętych kilkunastu kilometrach w I zakresie. Wtedy możemy zdecydować czy z taką prędkością startować czy też ją podkręcić lub zmniejszyć. Zatem eksperymentujcie i startujcie.

Komentarze Facebook