Widok nowych butów zawsze cieszy biegacza.
Widok nowych butów zawsze cieszy biegacza. Potem pozostaje pytanie – ile w nich biegać?

 

Stukanie o podłoże – czas wymienić buty na nowe

Jeśli poruszyłem już kwestię odczucia zużycia butów, to mam małą podpowiedź dla tych, którzy nie mają pewności czy ich amortyzacja jest już uklepana czy jeszcze „podziała”. Oprócz oceny wizualnej podeszwy, czyli rysy, zagięcia i ogólnego obniżenia warto posłuchać jakie dźwięki wydają nasze buty. Częstym wskaźnikiem zużycia butów jest charakterystyczny stukot podczas uderzeń o podłoże – to znak, że buty straciły swoją dynamikę oraz miękkość i zaczynają coraz bardziej upodabniać się do trampek. Wtedy warto zacząć rozglądać się za nowymi, a te obecne przeznaczyć np. do chodzenia lub na rower.

 

Producent nie może inaczej

To co sugerują nam producenci i sprzedawcy w sklepach odnośnie wymiany butów wynika tylko z czystego marketingu. W końcu lepiej aby klient przyszedł po nową parę po 2 miesiącach niż po roku, prawda? Tymczasem gdy weźmiemy pod uwagę Kowalskiego – amatora, który pokonuje 400 km miesięcznie w butach za 300zł to łatwo możemy przeliczyć, że gdyby chciał te buty wymieniać właśnie co 400 km to wydałby na nie rocznie prawie 4000zł. Trochę to absurdalne i raczej nikt tak nie robi, ale jeśli kogoś stać – nic nie stoi na przeszkodzie.

 

Pamiętajmy też, że sama „zużyta” amortyzacja to nie wszystko.

Ważne jest jeszcze to co się dzieje w środku buta – mocno przetarta cholewka, nadprute elementy spoin czy wreszcie przedarta wyściółka pięty to również sygnały do tego, że czas zmienić buty na nowe. Najważniejszy jest jednak nasz indywidualny komfort – w butach biegowych ma się biegać wygodnie i tylko my sami możemy ocenić czy poziom tej wygody jest jeszcze wystarczający czy czas by pobiec do sklepu po nowe.Komentarze Facebook