biegacz z kolką
Kolka - to zmora biegaczy, ale łatwo można jej zaradzić / fot. Biegologia.pl

Kolka podczas biegu – to częsty problem u wielu biegaczy. Choć nie jest to zazwyczaj nic groźnego oprócz uciążliwego bólu, który pojawia się sporadycznie to jednak potrafi czasem nieźle zakłócić trening lub start w zawodach. Skąd pojawia się taki ból, jak mu zapobiegać i jak działać gdy nas już „złapie kolka” – o tym przeczytacie w tym artykule. 

Gdzie i dlaczego występuje KOLKA?

Wydaje się, że jest to jasne – jest to ten okropny ból, kóry łapie nas z boku brzucha podczas biegu. Ale czym ona jest dokładnie?

Ból zwany kolką najczęściej opisywany jako „kłujący, ciągnący, skurczowy, głęboki” może być zlokalizowany w dowolnej części brzucha choć z badań wynika, że najczęściej występuje on w części jednego lub drugiego boku. Wiele osób skarży się także na bóle w wielu lokalizacjach jednocześnie.

kolka na brzuchu
Lokalizacja bólu u grupy badanych osób powyżej 25 roku życia / źródło: Morton i Callister 2003

Wśród biegaczy około 60% z nich deklaruje, że tego typu ból wystąpił u nich chociaż raz w ostatnim roku biegania. Warto więc zauważyć, że jest to niestety przypadłość dość powszechna. Często „chwyt” kolki uniemożliwia nam utrzymanie założonego tempa, a nierzadko wręcz zmusza nas do zaprzestania biegu.

Ból zwany kolką – jest to ból o niejasnym do końca pochodzeniu, często mówi się, że jest spowodowany skurczem przepony, który powstaje przy niedostatecznym dotlenieniu tego mięśnia podczas biegu. Niedotlenienie natomiast spowodowane jest np. tym, że mięsień przepony jest uciskany lub krew jest akurat bardziej potrzebna w innych organach wewnętrznych (np. żołądku). Nie tylko przepona może spowodować bolesną kolkę – praktycznie wszystkie mięśnie gładkie mogą być przyczyną tego nieprzyjemnego zjawiska.

 

Niektóre przyczyny kolki

– Szybki oddech związany z forsownym biegiem rozszerza płuca, które z jednej strony naciskają na przeponę, z drugiej zaś strony przeponę ściskają mięśnie brzucha angażowane po wzmożonej pracy podczas biegu. Najczęściej ból tego typu obserwują u siebie biegacze „nowicjusze” oraz tacy, którzy wrócili do sportu po przerwie – oni to mają często skłonność do biegania zbyt szybkiego jak na ich aktualne możliwości,

– Bardzo często przyczyną pojawienia się nieznośnej kolki jest zbyt płytki oddech. Oddychamy wtedy małą ilością powietrza używając tylko niewielką całkowitej objętości płuc. Gdy oddychamy płytko podczas biegu – przepona pozostaje stale uniesiona wysoko, nie obniża się na tyle aby umożliwić rozlużnienie więzadeł łączących ją z wątrobą. Przepona pozostaje stale napięta i wtedy nietrudno o skurcz,

– Często biegacze powodują u siebie kolkę nieodpowiednim jedzeniem oraz jego nieodpowiednią porą. Posiłek spożyty przed biegiem, który obciąża żołądek powoduje poruszanie się napełnionego żołądka w trakcie biegu i nadmierny nacisk. Przepona może być niedostatecznie ukrwiona gdyż krew przepływa do żołądka gdzie jest w tym momencie bardziej potrzebna. Warto więc zrezygnować przed biegiem z mocno obciążających nasz organ trawienny potraw np. tłustych dań oraz jedzenia zbyt krótko przed intensywnym treningiem,

– Problem kolki dotyczy także biegaczy, którzy chorują na astmę. U nich często obserwuje się nierównomierny i zbyt szybki oddech,

– Kolejną grupą o zwiększonej częstotliwość wystepowania kolki są biegacze o zdiagnozowanej zwiększonej kifozie (zbyt dużym wygięciu odcinka piersiowego kręgosłupa ku tyłowi), to wygięcie kregosłupa może bowiem powodować zwiększony nacisk na organy.

Komentarze Facebook