Na pewien pomysł na biznes wpadł sprzedawca na amerykańskim EBayu – postanowił sprzedać medal z tegorocznego Maratonu Nowojorskiego. Nie ma jednak w tym nic dziwnego – takich aukcji, nawet na naszym rodzimym portalu aukcji internetowym nie brakuje. Ludzie sprzedają swoje medale często w celach charytatywnych, ale zdarzają się też tacy, którzy na sprzedaży medali wyczuli niezły biznes.

W dzisiejszych czasach to niezła gratka kiedy można popisać się ukończonym maratonem lub jakimś biegiem ekstremalnym, tylko najlepiej kiedy jest to bieg znany szerokiemu gronu (im większy prestiż imrezy tym lepszy zarobek z medalu) – dlatego nie dziwi już propozycja zakupu medalu z Maratonu Berlińskiego, Nowojorskiego czy naszego rodzinnego Biegu Rzeźnika czy Katorżnika. Zdarzają się też osoby zbierające medale tylko w celach kolekcjonerskich, ale to raczej rzadkość.

Amerykański sprzedawca, z Ebayu poszedł jednak o krok za daleko – miał on do sprzedaży bowiem, nie jeden (własny, „wybiegany” medal), ale 10 sztuk medali z tegorocznego TSC NYC Marathon, które wystawił na aukcję już godzinę po zamknięciu mety zawodów. W opisie aukcji „szybka dostawa” więc już następnego dnia można swobodnie pochwalić się medalem przed znajomymi w pracy.

Maraton Nowojorski to od dawna marzenie wielu biegaczy, a posiadanie medalu za jego ukończenie to dla wielu ogromny zaszczyt. Zainteresowanie jego aukcją było więc ogromne. W kilka dni medale rozeszły się jak świeże bułeczki, każdy za kwotę 89,99 dolarów.

 

medal NYC
Aukcja EBay, na której do sprzedaży medale z NYC Marathon

 

Organizator jest świadomy tego, że na aukcjach internetowych ludzie często wyprzedają swoje maratońskie pamiątki, nie tylko medale ale całe pakiety startowe wraz z maratońskim ponczo, które otrzymuje każdy „finiszer”, ale te sprawy nie są podejrzane. Ktoś po prostu wyprzedaje swoje pamiątki, do których może nie jest emocjonalnie przywiązany. New York Road Runners – Organizator Maratonu Nowojorskiego bada teraz sprawę aukcji i szuka sprzedawcy, który podejrzany jest o przywłaszczenie sobie medali. Osoba, która handluje wieloma sztukami medali to najprawdopodobniej biegacz lub wolontariusz, który zdobył medale w nieuczciwy sposób.

NYRR próbuje ustalić tożsamość sprzedawcy i już zapowiada, że sprawca zostanie wykluczony z możliwości startów we wszystkich przyszłych wydarzeniach organizowanych przez NYRR.

Komentarze Facebook