Maltańskie Kieretyny – bo Malta to nie tylko jezioro

12 marca odbyła się pierwsza edycja biegu Maltańskie Kieretyny. Kieretyny to w gwarze poznańskiej – zarośla i właśnie takimi zaroślami i krętymi ścieżkami wiodła 7km trasa wytyczona przez organizatorów. Było krosowo, urokliwie, ale i zaskakująco – wielu biegaczy twierdziło, że znają tereny jak własną kieszeń, a tymczasem niektóre części trasy były dla nich zupełnie nowym odkryciem.

Takiej imprezy jeszcze w tych terenach nie było. Choć biegamy tutaj codziennie, pierwszy raz startowaliśmy w biegu, który wiedzie między naszymi ulubionymi ścieżkami. Pomysłodawcą imprezy jest maratończyk Przemek Walewski wraz z grupą biegaczy Klubu “Malta Poznań”, który biega na poznańskiej Malcie od ponad 30 lat.

maltanskiekieretyny2016-pierwszezawody-444

Bieg był idealnym przetarciem dla wszystkich, którzy planują terenowe starty w sezonie. Liczne podbiegi, zbiegi oraz ostre zakręty były niemałym wyzwaniem dla biegaczy i sprawdzianem techniki – trzeba było biec nie tylko szybko, ale i uważnie.

Zwycięzcą w klasyfikacji mężczyzn został Jakub Musiał z Jarocina, który uzyskał wynik 26:32. Drugie miejsce przypadło Tomkowi Peisertowi z naszej redakcji (28:34), a trzecie miejsce zajął Krzysztof Matuszewski z Poznania (29:37).

maltanskiekieretyny2016-pierwszezawody-568
Jakub Musiał przekracza linię mety jako pierwszy /fot. Amano Interactive Photo

W rywalizacji pań pewne zwycięstwo odniosła nasza redakcyjna koleżanka Ola Peisert (30:35). Druga na mecie pojawiła się Agnieszka Kuster z Komornik (32:13), a trzecia Dorota Przybylak ze Swarzędza (32:28).

Bieg ukończyło 134 zawodników i już teraz można uznać, że impreza została bardzo pozytywnie odebrana przez biegaczy. Miejsce startu w Pyrland Parku było bardzo klimatyczne, a atmosfera wręcz rodzinna – wielu biegaczy, którzy na co dzień mijają się w maltańskich lasach miało okazję tym razem rywalizować ze sobą.

maltanskiekieretyny2016-pierwszezawody-402

Bieg był pierwszym z trzech edycji Grand Prix – druga edycja odbędzie się 18 czerwca, a trzecia 13 listopada. W ramach cyklu odbywa się również klasyfikacja służb mundurowych oraz Puchar Wielkopolski Dziennikarzy.