Już w najbliższą sobotę odbędą się 88. Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych w Żaganiu. Na liście startowej znajduje się wielu znakomitych biegaczy, a wśród nich m.in. Marcin Lewandowski, Angelika Cichocka i Iwona Lewandowska.

Do mistrzostw jest zgłoszonych ponad pół tysiąca biegaczy, ale nie będzie to zwykły bieg. Organizatorzy wytyczyli niezwykle ciekawą trasę, która wiedzie m.in. przez teren byłego, niem niemieckiego obozu dla jeńców wojennych Stalag Luft III pod Żaganiem. Biuro Zawodów będzie mieściło się w replice baraku 104, z którego w marcu 1944 roku odbyła się słynna Wielka Ucieczka z obozu Stalag Luft III – tak spektakularna, że doczekała się amerykańskiej ekranizacji. Biegacze będą pokonywać trasę, która pokryje się z trasą ucieczki – będzie więc prawdziwa rywalizacja z historią w tle.

To niezwykle ciekawa inicjatywa i bardzo dobrze, że sport zaczyna zataczać coraz szersze kręgi i nie odbywa się już tylko i wyłącznie w kontekście rywalizacji, ale zahacza o przeróżne aspekty historyczno-kulturowe, krajoznawcze czy ideowe. W pełni popieramy tego typu posunięcia organizatorów i trzymamy kciuki za pomyślność imprezy.

Rozpoczęcie mistrzostw już jutro o godz. 11:30!

Komentarze Facebook