Mistrzostwa Świata w półmaratonie – PODWÓJNE ZŁOTO DLA KENII

fot. Twitter @iaaforg

Na tegorocznych Mistrzostwach Świata w stolicy Danii – Kopenhadze stanęło do walki 203 zawodników.

113 mężczyzn z 47 krajów oraz 90 kobiet z 40 krajów świata rywalizowało na dystansie 21 097m. W tym gronie niestety nie było ani jednego reprezentanta Polski.

Poniżej zestawienie 10-ciu najlepszych zawodniczek i zawodników, którzy stanęli na starcie:

 Kobiety:

  1. Gladys CHERONO – Kenia – PB 1:06:48
  2. Elvan ABEYLEGESSE – Turcja – PB 1:07:07
  3. Selly Chepyego KAPTICH – Kenia – PB 1:08:24
  4. Christelle DAUNAY – Francja – PB 1:08:34
  5. Netsanet KEBEDE – Etiopia –  PB  1:08:53,  SB 1:08:53
  6. Lisa Christina STUBLIC – Chorwacja – PB  1:09:18,  SB 1:09:36
  7. Mercy Jerotich KIBARUS – Kenia – PB  1:08:18,  SB 1:09:42
  8. Valeria STRANEO – Włochy – PB  1:07:46,  SB 1:09:45
  9. Karoline Bjerkeli GROVDAL – Norwegia – PB  1:09:41
  10. Reia IWADE – Japonia – PB 1:09:45

 

Mężczyźni:

  1. Zersenay TADESE – Erytrea – PB 58:23
  2. Geoffrey Kipsang KAMWOROR – Kenia – PB 58:54
  3. Kenneth Kiprop KIPKEMOI – Kenia – PB 59:11
  4. Nguse AMLOSOM – Erytrea – PB 59:39, SB 59:59
  5. Wilson KIPROP – Kenia – PB 59:15, SB 59:45
  6. Simon CHEPROT – Kenia – PB 5920, SB 1:00:05
  7. Robert Kwemoi CHEMOSIN – Kenia – PB 59:19, SB 1:00:24
  8. Samuel TSEGAY – Erytrea – PB 1:00:17
  9. Abdellatif MEFTAH – Francja – PB 1:00:46
  10. Kenta MURAYAMA – Japonia – PB 1:00:50, SB 1:00:50

 

Wyniki rywalizacji wypadły następująco:

Wśród Pań zdecydowanie najlepiej zaprezentowały się Kenijki – zajmując 5 pierwszych miejsc!

ZŁOTY MEDAL –  Gladys Cherono – 1:07:28 (SB)

SREBRNY MEDAL – Mary Wacera Ngugi – 1:07:43 (PB)

BRĄZOWY MEDAL – Selly Chepyego Kaptich – 1:07:51 (PB)

 

W rywalizacji mężczyzn podium było bardziej międzynarodowe – znaleźli się na nim reprezentanci: Kenii, Erytrei i Etiopii. Pechowe 4 miejsce zajął faworyt rywalizacji – Zersenay Tadese (który w historii Mistrzostw zdobył aż 12 medali w tym 5 złotych). Oto wyniki mężczyzn:

ZLOTY MEDAL – Geoffrey Kipsang KAMWOROR – 59:07 (WL)

SREBRNY MEDAL – Samuel Tsegay – 59:20 (PB)

BRĄZOWY MEDAL – Guye Adola – 59:20 (PB)