Najmłodszy Mistrz Świata w maratonie – Ghirmay Ghebreslassie

Ghirmay Ghebreslassie Mistrzostwa Świata Pekin 2015

Ghirmay Ghebreslassie na długo zapisze się w historii światowej lekkiej atletyki. Ten 19-letni erytrejczyk przekraczając linię mety w Pekinie z czasem 2:12,27, nie tylko został Mistrzem Świata na dystanse maratońskim, ale został także najmłodszy Mistrz Świata w maratonie w historii tego dystansu oraz pierwszym erytrejczykiem, który przywiózł złoty medal z imprezy tej rangi.

Za Ghirmayem na podium plasowali się:

2. Yemane Tsegay (Etiopia|) – 2:13.07

Solomon Mutai (Uganda) – 2:13:29

Wyczyn młodego Erytrejczyka, wielu komentowało jako „niespodziewany” bo rzeczywiście przed startem Ghebreslassie nie był typowany w gronie pretendentów do tytułu. Jednak był tego dnia najlepszy na dystansie maratońskim z wszystkich startujących mężczyzn. Pokonał wielu utytułowanych zawodników, m.in. Stephen Kiprotich, Mistrz Świata i Mistrz Olimpijski zajął miejsce 6, a Lelisa Desisa, Wicemistrz Świata z Moskwy – miejsce 7.

Ghirmay Ghebreslassie w Pekinie pokonał wielu bardzo utytułowanych maratończyków! fot.sports.ndtv.com

Zawiedli także faworyci biegu – Dennis Kimetto (rekordzista Świata w maratonie) i Wilson Kipsang (zawodnik z 3 wynikiem na listach all-time), nie ukończyli rywalizacji. Ghirmay nie jest tym jednak zaskoczony. Jak sam powiedział: „Takie rzeczy się zdarzają. Nawet najlepsi lekkoatleci mogą przegrać. W maratonach komercyjnych masz pacemakarów do 25km lub do 30km i tylko 12km biegniesz sam. Na takich zawodach jak tutaj jest inaczej. Dodał także: „Ale my Erytrejczycy nie poddajemy się aż do mety”

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPolar V800 – pulsometr idealny? Test sprzętu
Następny artykułMinister sportu zasłabł na mecie półmaratonu
Tomasz Peisert
Redaktor naczelny, współwłaściciel, biegacz – amator od 15 lat. Gdy zaczynał biegać, nie miał o tym pojęcia, ale od razu porwał się na… maraton. Popełnił chyba wszystkie możliwe błędy początkujących biegaczy, ale zgłębiając wiedzę i trenując systematycznie w końcu złamał granicę 3 godzin w maratonie. Teraz zdobytym doświadczeniem dzieli się z innymi, prowadząc grupy treningowe oraz tworząc poczytne teksty/felietony. Pisze to co myśli, często kontrowersyjnie, ale nigdy nie ukrywa faktów. Jego aktualne rekordy życiowe to: maraton 2:56:47, półmaraton 1:18:17, 10km - 35:19.