Nieszczęśliwe wydarzenie podczas Maratonu w Bombaju

Nieszczęśliwe wydarzenie podczas Maratonu w Bombaju | fot. www.dnaindia.com
Nieszczęśliwe wydarzenie podczas Maratonu w Bombaju | fot. www.dnaindia.com

W Bombaju, stolicy indyjskiego stanu Maharasztra prawie 40.000 osób, w tym 500 obcokrajowców wzięło udział w XI edycji Mumbai Marathon. Zwycięzcą maratonu wśród mężczyzn został Kenijczyk Evans Ruto z czasem 2:09,33, a wśród kobiet tryumfowała Etiopka Dinknesh Mekash w czasie 2:28,08.

W tegorocznym maratonie w Bombaju miały jednak miejsce także przykre wydarzenia: trzech młodych mężczyzn z nieznanej przyczyny doznało ataków sercaDwadzieścia cztery godziny po zakończeniu maratonu dwóch z nich było nadal w stanie krytycznym w szpitalu na Bombay Marine Lines. 37-letni Amit Kasat oraz 40-letni Viraj Kohwale są nadal na oddziale intensywnej terapii. Trzeci poszkodowany – 40-letni Atul Singh, startował na dystansie półmaratonu, gdy upadł z powodu zatrzymania akcji serca, został natychmiast reanimowany i jako jedyny jest teraz w stabilnym stanie.

Lekarze potwierdzają, że żaden z trzech mężczyzn w swojej historii medycznej nie miał informacji o jakichkolwiek problemach z sercem, mówią jednak że skrajny stres i emocje mogą prowadzić do nieregularnych uderzeń serca. „Mięsień serce jest podatny na spazmy, w przypadku których serce może nawet przestać bić, jeśli osoba wykonuje ciężkie ćwiczenia, takie które trwają godzinami”.

Dyrektor Azjatyckiego Instytutu Serca – Dr Ramakant Panda dodaje także: „Ponadto, biegacze przeżywają wielką ekscytacją zbliżającą się metą… poziom emocji idzie w górę, co może niestety prowadzić do problemów kardiologicznych.”

W badaniach opublikowanych w 2012 roku w New England Journal of Medicine oceniano przypadki zatrzymania akcji serca podczas maratonów między styczniem 2000, a majem 2010 roku. Statystki pokazują, że spośród prawie 11 milionów biegaczy maratończyków, wystąpiło 59 takich przypadków, w tym 42 ze skutkiem śmiertelnym.

Kardiolog Dr B.K. Goyal, który opiekuje się wszystkimi trzema pacjentami w Bombaju twierdzi, że „takie problemy związane z sercem mogą mieć swoje podłoże w tym, że podczas rutynowych badań często można przeoczyć obecność małych skrzepów, które mogą być niebezpieczne dla serca. Dlatego biegacze przed wystartowaniem na długim dystansie powinni przejść konkretne badania profilaktyczne.”

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEgoizm w biegu…
Następny artykułBieganie i cel – odważne połączenie!
Aleksandra Peisert

Bieganie trenuje od 12 roku życia. Za czasów juniorskich biegaczka średnio i długodystansowa (startująca pod panieńskim nazwiskiem Nowak), kilkukrotna medalistka Mistrzostw Polski, oraz uczestniczka ME i MŚ juniorów. Obecnie trenuje pod półmaratony i maratony. Zwyciężała w niezliczonej ilości biegów, uparta I zacięta – w bieganiu najbardziej lubi rywalizację. Jej aktualne rekordy życiowe to: maraton – 3:07:03, półmaraton – 1:21:50, 10km – 36:41.