Nieszczęśliwe wydarzenie podczas Maratonu w Bombaju | fot. www.dnaindia.com
Nieszczęśliwe wydarzenie podczas Maratonu w Bombaju | fot. www.dnaindia.com

W Bombaju, stolicy indyjskiego stanu Maharasztra prawie 40.000 osób, w tym 500 obcokrajowców wzięło udział w XI edycji Mumbai Marathon. Zwycięzcą maratonu wśród mężczyzn został Kenijczyk Evans Ruto z czasem 2:09,33, a wśród kobiet tryumfowała Etiopka Dinknesh Mekash w czasie 2:28,08.

W tegorocznym maratonie w Bombaju miały jednak miejsce także przykre wydarzenia: trzech młodych mężczyzn z nieznanej przyczyny doznało ataków sercaDwadzieścia cztery godziny po zakończeniu maratonu dwóch z nich było nadal w stanie krytycznym w szpitalu na Bombay Marine Lines. 37-letni Amit Kasat oraz 40-letni Viraj Kohwale są nadal na oddziale intensywnej terapii. Trzeci poszkodowany – 40-letni Atul Singh, startował na dystansie półmaratonu, gdy upadł z powodu zatrzymania akcji serca, został natychmiast reanimowany i jako jedyny jest teraz w stabilnym stanie.

Lekarze potwierdzają, że żaden z trzech mężczyzn w swojej historii medycznej nie miał informacji o jakichkolwiek problemach z sercem, mówią jednak że skrajny stres i emocje mogą prowadzić do nieregularnych uderzeń serca. „Mięsień serce jest podatny na spazmy, w przypadku których serce może nawet przestać bić, jeśli osoba wykonuje ciężkie ćwiczenia, takie które trwają godzinami”.

Dyrektor Azjatyckiego Instytutu Serca – Dr Ramakant Panda dodaje także: „Ponadto, biegacze przeżywają wielką ekscytacją zbliżającą się metą… poziom emocji idzie w górę, co może niestety prowadzić do problemów kardiologicznych.”

W badaniach opublikowanych w 2012 roku w New England Journal of Medicine oceniano przypadki zatrzymania akcji serca podczas maratonów między styczniem 2000, a majem 2010 roku. Statystki pokazują, że spośród prawie 11 milionów biegaczy maratończyków, wystąpiło 59 takich przypadków, w tym 42 ze skutkiem śmiertelnym.

Kardiolog Dr B.K. Goyal, który opiekuje się wszystkimi trzema pacjentami w Bombaju twierdzi, że „takie problemy związane z sercem mogą mieć swoje podłoże w tym, że podczas rutynowych badań często można przeoczyć obecność małych skrzepów, które mogą być niebezpieczne dla serca. Dlatego biegacze przed wystartowaniem na długim dystansie powinni przejść konkretne badania profilaktyczne.”

Komentarze Facebook