Eric Orton to trener znany z bestsellera „Urodzeni biegacze” Christophera McDougalla. Jego wieloletnie doświadczenie w pracy trenerskiej (trener sportów wyczynowych, szkoli zarówno biegaczy amatorów, jak i światową czołówkę ultramaratończyków) skłoniło go do przekazania swojej wiedzy w postaci książki „Niewiarygodny cel. Jak biegać świadomie”. Orton poszukuje optymalnej techniki biegu – czyli najbardziej naturalnej i najzdrowszej dla naszego organizmu. Wzoruje się na naturalnym stylu biegu Indian Tarahumara, jednak podchodzi do tego zdecydowanie bardziej naukowo.

W książce Autor zabiera nas do swojej miejscowości – Jackson Hole, usytuowanej w stanie Wyoming w pięknym otoczeniu Gór Skalistych. Wokół miejscowości pełno jest doskonałych tras biegowych, krystalicznie czystych jezior oraz dzikiej natury. Raz po raz słychać łosie, a z oddali widać małego niedźwiadka. Ta sceneria wydaje się idealna do tego aby odpocząć na chwilę i pomarzyć trochę biegając. Do tego właśnie namawia nas Eric, zapraszając nas na kilkudniowy obóz podczas którego omówi z nami tajniki dążenia do niewiarygodnego celu.

 

Świadomość

Według niego podstawą zdrowego i szczęśliwego biegania jest świadomość. Każdy z nas musi być bowiem świadomy każdego swojego ruchu, tego jak pracuje jego ciało i jak wygląda jego biegowa postawa. Świadomie musimy rejestrować wszystkie reakcje swojego ciała na zmieniający się poziom wysiłku. Nauka świadomego biegania przyda nam się w treningach, nauczymy się podkręcać lub obniżać tempo na treningu, będziemy mieć możliwość kontrolowania i poprawek naszych planów treningowych. Świadome powinno być także nasze odżywianie oraz techniki mentalne pomagające nam w dążeniu do sukcesu.

 

O czym dowiemy się w Jackson Hole?

Aby pomóc nam stać się biegaczami świadomymi – Orton codziennie zabiera nas w inne miejsce w okolicy (opisanej jako raj dla sportowców) ucząc nas podstaw treningu czyli: siły, techniki, strategicznego fundamentu biegowego, treningu mentalnego i zmian w diecie.

Teraz chodzi o Ciebie i o Twoją przyszłość. O ciebie jako sportowca. I używam tego słowa z pełną świadomością i odpowiedzialnością. Ponieważ niezależnie od Twojego poziomu zaawansowania i doświadczenia w bieganiu możesz podjąć decyzję, żeby zostać sportowcem. Możesz zacząć mysleć jak zawodnik i uczynić z takiej postawy sens życia. Nikt nie rodzi sie sportowcem. […] Bycie sportowcem jest swego rodzaju wyborem. Dokonanie tego wyboru – odpowiednie nastawienia – będzie krokiem, który umożliwi Ci wejście na kolejny poziom. O tym jest ta książka” – pisze Eric Orton.

Nietrudno się nie zgodzić z Ortonem, gdyż w książce zawarte są bardzo szeroko opisane kluczowe składniki biegowego sukcesu, przedstawione dobrze merytorycznie i napisane o tyle łatwo, że nawet ludzie niezbyt doświadczeni w biegowej terminologii zrozumieją sens przesłania. Nie jest to jednak, jak się może wydawać książka typowo motywacyjna z dużą dawką głębokich słów, a małą zawartością merytoryczną. Nie – trener Eric udziela ogromnej ilości praktycznych wskazówek dotyczących biegania. Znajdziemy tutaj opisy podstawowych błędów w technice biegu doskonale i w łatwy sposób zobrazowanych. Pokazuje nam technikę biegu i dokładne przykłady (ze zdjęciami) ćwiczeń wzmacniających nasze mięśnie. Układa dla nas 5 miesięczny program treningowy, uczy co powinniśmy wyeliminować w swojej diecie i jak tego dokonać.

Przez kilka dni pobytu w Jackson Hole – dostajemy solidną dawkę wiedzy i wskazówek pomocnych w jej użytkowaniu na co dzień.

 

Komentarze Facebook