ORLEN Warsaw Maraton 2016/ fot. Sebastian Wolny

Za nami czwarta odsłona Narodowego Święta Biegania – ORLEN Warsaw Marathon 2016. Po zaciętej rywalizacji, po raz pierwszy w historii wydarzenia, na królewskim dystansie zwyciężył Polak – Artur Kozłowski, osiągając doskonały rezultat – 02:11:54. Drugi na metę dotarł inny znakomity polski maratończyk – Henryk Szost (02:12:40). Obaj biegacze zapewnili sobie kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

W niedzielny poranek na Wybrzeżu Szczecińskim było naprawdę tłoczno – na maraton i Bieg OSHEE 10 km zarejestrowało się prawie 20 tysięcy osób. Punktualnie o 8:45 uczestnicy ORLEN Warsaw Marathon ruszyli na południe, a zawodnicy walczący na dystansie 10 km – na Saską Kępę, tworząc w kadrze obraz polskiej flagi.

 

ORLEN Warsaw Marathon 2016/ fot. Bartłomiej Zborowski / LIVE
ORLEN Warsaw Marathon 2016/ fot. Bartłomiej Zborowski / LIVE

Wyniki

Podobnie jak w poprzednich latach największe emocje sportowe towarzyszyły finiszowi elity maratonu. Rywalizacja przebiegała w niełatwych warunkach. Niska temperatura i silny wiatr utrudniały rywalizację zarówno elicie, jak i pozostałym biegaczom. Zaciętą walkę w pięknym stylu wygrał Polak – Artur Kozłowski, osiągając wynik 02:11:54 i zdobywając tym samym tytuł Mistrza Polski. Drugi na mecie zjawił się Henryk Szost, który przebiegł królewski dystans w czasie 02:12:40. Tym samym aż dwóch polskich maratończyków – Artur Kozłowski i Henryk Szost zdobyli kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie.

Wśród kobiet na królewskim dystansie niepokonana okazała się Kumeshi Sichala z czasem 02:28:42. Najszybszym zawodnikiem w kategorii handbike został natomiast Rafał Wilk, który pokonał dystans 20,500 km w czasie 00:31:49.

ORLEN Warsaw Marathon to dla mnie doskonała próba przed zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w Rio de Janeiro – powiedział Henryk Szost, Wicemistrz Polski w Maratonie
i członek Grupy Sportowej ORLEN. Myślę, że potwierdziłem swoją dobrą dyspozycję, bo drugie miejsce to świetny wynik. Gratuluję oczywiście Arturowi, który stoczył ze mną imponującą walkę i zdecydowanie zasłużył na wyjazd do Rio.

Emocjonujący był także Bieg OSHEE 10 km, którego trasa po raz pierwszy w historii imprezy prowadziła przez Saską Kępę. W rywalizacji na popularną dychę najszybszy był Daniel Muindi Muteti z Kenii (00:28:53), a wśród Polaków – Szymon Kulka (0:29:47). Najlepsze wyniki wśród kobiet osiągnęły Nina Savina z Białorusi (0:32:59), a z Polek – Dominika Napieraj (0:32:59).

Sobotnie biegi

Dzień przed głównymi konkurencjami odbył się Charytatywny Marszobieg Dar Serca, który tym razem zorganizowany został w Parku Skaryszewskim. Podobnie jak w poprzednim roku, udział każdej osoby to 10 PLN, które PKN ORLEN przekaże dla wychowanków Rodzinnych Domów Dziecka. Każdy z uczestników miał również możliwość wpłacenia dowolnej kwoty na Fundację ORLEN – Dar Serca, która w całości przeznaczona zostanie na cele charytatywne. Przed marszobiegiem rozegrane zostały biegi dla dzieci z klas IV-VI i gimnazjów pod hasłem „Lekkoatletyka dla każdego”, które organizowane były pod patronatem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Nie tylko bieganie

ORLEN Warsaw Marathon to nie tylko święto biegaczy, ale także kibiców, którzy tłumnie wspierają swoich faworytów. W tym roku do jeszcze bardziej kreatywnego kibicowania zagrzewało 21 amatorskich zespołów, uczestniczących w projekcie ORLEN Marathon Jam Session.

Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy najważniejsze warszawskie placówki kulturalne przygotowały specjalną ofertę dla tegorocznych biegaczy oraz ich rodzin pod hasłem Bieg po kulturę. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Narodowe, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Sportu
i Turystyki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a także Zamek Królewski w Warszawie jeszcze do dzisiaj można odwiedzić za darmo lub za symboliczną złotówkę.

 

ORLEN Warsaw Maraton 2016 / fot. Lucas Nazdraczew / LIVE
ORLEN Warsaw Maraton 2016 / fot. Lucas Nazdraczew / LIVE

 

Komentarze Facebook