Blisko 3300 biegaczy wzięło udział w trzech biegach CITY TRAIL, które odbyły się w weekend w Poznaniu, Warszawie i Szczecinie. Tym samym pierwsza kolejka cyklu została zamknięta z liczbą niemal 7500 uczestników – 5500 dorosłych i 2000 dzieci.

Poznań

Sobotnie zawody były otwarciem dziewiątej już edycji biegów przełajowych nad Jeziorem Rusałka. Na mecie biegu głównego na dystansie 5 km zameldowało się 1046 osób, w rywalizacji dzieci i młodzieży wzięło udział 381 uczestników. Zwycięstwo w zawodach odnieśli najlepsi biegacze poprzedniej edycji – Nikodem Dworczak i Patrycja Talar.

Wynik Nikodema Dworczaka to 15:32. Drugie miejsce wywalczył Marcin Kęsy – 15:52, a trzecie – Szymon Bytniewski – 15:58. Patrycja Talar minęła linię mety w czasie 18:15. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Gadomska – 18:26, a trzecie – Agnieszka Stachowiak – 18:37.

Zwycięzca przyznał po zawodach, że nie nastawiał się na szybkie bieganie. – Kończę właśnie roztrenowanie, dopiero powoli wchodzę w mocniejszy trening i przygotowanie do eliminacji mistrzostw Europy w przełajach, więc założyłem, że dzisiaj chcę po prostu dobiec. Jednak grupa nie forsowała tempa, więc po pierwszym kilometrze stwierdziłem, że trzeba uciekać i już po dwóch kilometrach miałem sporą przewagę. Potem poczułem spadek mocy, ale miałem na tyle siły by dobiec na pierwszym miejscu i jeszcze na ostatnim kilometrze trochę przyspieszyć – relacjonował przebieg rywalizacji Nikodem Dworczak. – W listopadowym biegu będę startował od razu po obozie, ale będzie to świetny sprawdzian dyspozycji przed wspomnianymi eliminacjami do ME.

CITY TRAIL to zawody, na których można spotkać osoby o bardzo różnym stopniu wytrenowania. Są prawdziwi wymiatacze, jak cytowany Nikodem Dworczak. Są tacy, którzy biegają amatorsko, ale liczy się dla nich poprawianie wyników. Są też tacy, którzy dopiero zaczynają przygodę z bieganiem, więc sukcesem jest dla nich ukończenie zawodów. Wszyscy odnajdą coś dla siebie na CITY TRAIL.

– Ukończyłam poprzednią edycję CITY TRAIL, ale wtedy jeszcze nie trenowałam. Powiem więcej – biegałam tylko raz w miesiącu – właśnie tutaj nad Rusałką. Wybieraliśmy się z dzieciakami na zawody, by aktywnie spędzić dzień. Od kwietnia biegam regularnie, więc w tym sezonie zdecydowanie chciałabym się poprawiać. Już dzisiaj pobiegłam o ponad 5 minut szybciej niż w marcu – mówiła na mecie jedna z uczestniczek – Edyta Mikulska. – Namówiłam do biegania moje dzieci, bo zależy mi, aby miały nawyk uprawiania sportu. To bardzo ważne, by ich świat nie kończył się na telewizorze i komputerze. Cieszę się, że są chętne do różnych aktywności, a biegać po prostu uwielbiają – dodała biegaczka.

Kolejne biegi CITY TRAIL w Poznaniu w edycji 2017/2018 odbędą się: 18 listopada, 16 grudnia, 27 stycznia, 24 lutego i 24 marca.

Warszawa

Niedzielny bieg w stolicy był 25. imprezą w ramach cyklu w Warszawie. Zwycięstwo odnieśli Łukasz Oskierko i Martyna Wiśniewska. Linię mety w Lesie Młociny minęło 602 biegaczy. W biegach dla dzieci i młodzieży wzięło w nich udział blisko 300 uczestników, co jest rekordem frekwencji w Warszawie.

Łukasz Oskierko był najlepszym zawodnikiem poprzedniej edycji. Tym razem jego czas to 15:02. – Muszę powiedzieć, że nie chciało mi się dzisiaj biegać, bo ciężko trenuję do półmaratonu w Gdańsku, który odbędzie się 5 listopada. W tym tygodniu – jeszcze przed dzisiejszym startem miałem zrobione już 120 km, więc nogi miałem dzisiaj z betonu. Pierwszy kilometr biegło mi się bardzo ciężko, ale po 1,5 km rozgrzałem się, zaczęło mi się biec luźniej, wyszedłem przed grupę i zacząłem nadawać tempo. Warto było się zmusić do startu, bo jest pierwsza „zaliczka” pobrana – podobnie jak w pierwszym biegu przed rokiem. Mam nadzieję, że w tej edycji nie będę miał problemów ze zdrowiem, jak przed rokiem i powalczę tutaj na trasie na Młocinach o zwycięstwo w cyklu – mówił po biegu Łukasz Oskierko.

Drugie miejsce zajął Damian Walczak (15:09), a trzecie – Mateusz Kaczor (15:19). Wśród kobiet najlepszą była wspomniana Martyna Wiśniewska (18:57), drugie miejsce wywalczyła Agnieszka Kowalczyk (19:23), a trzecie – Emilia Mazek (20:01).

Kolejne biegi CITY TRAIL Warszawa w edycji 2017/2018 odbędą się 12 listopada, 17 grudnia, 21 stycznia, 18 lutego i 18 marca.

Szczecin

Również w niedzielę rywalizowali biegacze ze Szczecina. Mimo potężnej ulewy, jaka przeszła tuż przed startem, zawody były rekordowe! Linię mety biegu głównego minęło 739 biegaczy. W CITY TRAIL Junior wzięło udział niemal 200 zawodników.

Zwycięstwo w 5-kilometrowych zawodach odniósł Krzysztof Sawicki, który już dwa razy zajmował drugie miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu. Jego niedzielny czas to 19:31.

– Zmodyfikowana trasa jest według mnie cięższa. Sporo podbiegów i przewyższeń, do tego dzisiaj padał deszcz i było ślisko – ocenił po biegu Krzysztof Sawicki. – Ze startami w tych zawodach wiąże się ciekawa historia, bo jak przyjechałem na CITY TRAIL pierwszy raz to mi się na początku w ogóle nie podobało i wróciłem dopiero po roku. Wciągnąłem się w te starty i traktuję je teraz jako główne w okresie jesienno-zimowym. Tutaj zbiera się biegowa „śmietanka” Szczecina i można pobiegać fajne zawody. Na innych biegach nie zbiera się tyle ludzi i tylu mocnych zawodników. Chciałbym powalczyć o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, ale zobaczymy, kto jeszcze dołączy do rywalizacji w kolejnych imprezach – dodał.

Drugie miejsce zajął Patryk Dacka (19:45), a trzecie – Arkadiusz Minko (20:00). Wśród kobiet najlepszą była Jolanta Szwarnóg (23:17), drugie miejsce zajęła Nikolina Szurgocińska (23:37), a trzecie – Joanna Woźniak (24:07).

– Bardzo zaskoczyła mnie trasa, szczególnie najbardziej wymagające dwa początkowe kilometry. Startowałam już we wrocławskiej edycji cyklu, ale porównać można tylko organizację, bo trasy są od siebie zupełnie różne. We Wrocławiu można powalczyć o dobry czas, w Szczecinie wyniki znacznie odbiegają od życiowych, bo trasa jest naprawdę trudna – mówiła po zawodach Jolanta Szwarnóg. – Zapisałam się na cały cykl, więc planuję startować co miesiąc. Oby zdrowie dopisało – dodała.

Kolejne biegi CITY TRAIL Szczecin w edycji 2017/2018 odbędą się 19 listopada, 17 grudnia, 7 stycznia, 4 lutego i 4 marca. Lokalnym współorganizatorem imprez jest Stowarzyszenie Puszczyk Bukowy.

Komentarze Facebook