Półmaraton, piękne widoki i aż 65% startujących kobiet! Panowie – tak wygląda raj!

Już jutro start jednego z najpiękniejszych widokowo półmaratonów na świecie. Big Sur Half Marathon to niezwykły bieg, który co roku odbywa się w Kaliforni. Jego trasa wiedzie wspaniałym skalistym wybrzeżem przy Zatoce Monterey. W tym roku bieg będzie się wyróżniał również z innego powodu – spośród ponad 8200 zapisanych zawodników aż 65% stanowić będą kobiety! To bardzo rzadki przypadek w świecie biegania, choć podobne sytuacje miały już miejsce.

To bardzo pozytywne zjawisko, ponieważ jak sami organizatorzy przyznają – jeszcze 30 lat temu biegaczek w amerykańskich zawodach była zaledwie garstka.

Zmiany proporcji między liczbą startujących kobiet i mężczyzn są również zauważalne w polskich biegach. Płeć piękna coraz częściej pojawia się na tego typu imprezach, chociaż wciąż jest to liczba niewielka – 10-20%. Wynika to przede wszystkim z mentalności, która w przypadku wielu ludzi jest osadzona jeszcze w czasach ubiegłego wieku i kobiety w żaden sposób nie kojarzy się ze sportem. Na szczęście jest coraz lepiej, a skoro wszelkie trendy idą z Zachodu – możemy mieć nadzieję, że i w Polsce już za kilka lat będziemy mieli biegi, gdzie proporcje wyniosą przynajmniej 50/50 – obyśmy tego doczekali!

A tymczasem przenieśmy się choć na chwilę w marzeniach nad tę niezwykle malowniczą zatokę…

Jeśli komuś marzy się bieganie w tym pięknym miejscu, to ma również możliwość startu w maratonie (Big Sur International Marathon), który odbywa się co roku w kwietniu. Niestety miejsca na przyszłoroczną edycję są już wyprzedane.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKolekcja Nike Flash – świeć przykładem na treningu!
Następny artykułKup medal z maratonu NY – dobra cena, szybka dostawa!
Tomasz Peisert

Redaktor naczelny i właściciel portalu, biegacz – amator od 15 lat. Gdy zaczynał biegać, nie miał o tym pojęcia, ale od razu porwał się na… maraton. Popełnił chyba wszystkie możliwe błędy początkujących biegaczy, ale zgłębiając wiedzę i trenując systematycznie w końcu złamał granicę 3 godzin w maratonie. Teraz zdobytym doświadczeniem dzieli się z innymi, tworząc rozmaite teksty/felietony, prowadząc biegowe akademie i warsztaty. Pisze to co myśli, często kontrowersyjnie, ale nigdy nie ukrywa faktów. Dzięki swojej dociekliwości doprowadził do wyjścia na jaw wielu mrocznych spraw z biegowego światka. Jego aktualne rekordy życiowe to: maraton 2:56:47, półmaraton 1:18:17, 10km 35:19.