Justin Gatlin to jeden z najszybszych sprinterów na świecie. Pięciokrotnie zdobywał olimpijskie medale oraz medale Mistrzostw Świata. Był złotym medalistą z Igrzysk Olimpijskich z Aten (2004) oraz dwukrotnym Mistrzem Świata z Helsinek (2005). Czy z takimi sukcesami można czuć niedosyt? Oczywiście! Justin od dawna marzył o tym aby pobić rekord świata należący do Usaina Bolta (9,58). Marzył, marzył, ale wciąż mu się to nie udawało. Do czasu… 

Pewnie niewielu z Was wie, ale Amerykanin uzyskał wynik lepszy od Jamajczyka – 9,45! Taki rezultat budzi podziw, ale… nie jest uznawany za rekord świata. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – Gatlinowi z pomocą przyszła technologia i pomyślny wiatr w plecy, który był generowany przez specjalną dmuchawę w japońskim programie Kasupe! Wiatr miał wtedy prędkość 32km/h co było naturalnym dopingiem i stąd ten niesamowity wynik.

Gatlin musi się więc zadowolić życiówką 9,79 i może mieć jedynie nadzieję, że pomimo skończonych 34  lat uda mu się choćby zbliżyć do niesamowitego rekordu Usaina Bolta, który od 7 lat jest niepobity.

Choć wydarzenie miało miejsce przed pięcioma laty, filmik z tego spektakularnego „rekordu” pojawił się stosunkowo niedawno. Obejrzyjcie.

Komentarze Facebook