Tradycyjnie już w pierwszą niedzielę września odbędzie się Międzynarodowy Półmaraton PHILIPS Piła. Zawody w randze Mistrzostw Polski w Półmaratonie co roku przyciągają czołowych biegaczy z kraju i zagranicy, a tegoroczny bieg będzie 26 edycją pilskiej „połówki”. Aktualnie na liście startowej znajduje się ponad 500 biegaczy. Warto już dzisiaj pomyśleć o jesiennych startach i zagwarantować sobie pakiet startowy na pilską połówkę w niższej cenie.

26. Półmaraton PHILIPS Piła odbędzie się 4 września 2016 na trasie posiadającej atesty IAAF, AIMS oraz PZLA. Mimo, że do imprezy zostało 7 miesięcy, zawody cieszą się sporym zainteresowaniem biegaczy. Jednym z kilku powodów, dla których zawodnicy tak chętnie przyjeżdżają co roku do Piły, jest termin zawodów, który umożliwia doskonałe przetarcie np. przed wrześniowymi maratonami w Berlinie oraz w Warszawie.

Pilski półmaraton cieszy się dużą popularnością wśród biegaczy również ze względu na płaską i szybką trasę, sprzyjającą osiąganiu dobrych wyników i poprawianiu rekordów życiowych. Półmaraton PHILIPS Piła rozwija się bardzo dynamicznie zarówno pod względem frekwencji, jak i sportowym. W ubiegłym roku bieg ukończyła rekordowa liczba 3092 zawodników, zwycięzcą okazał się Kenijczyk Robert Mbithi, który dotarł do mety w czasie 1:02:29, a Mistrzem Polski w Półmaratonie został był Artur Kozłowski z czasem 1:04:36. Wśród kobiet po tytuł Mistrzyni Polski z czasem 1:12:39 sięgnęła Katarzyna Kowalska.

„Mam przyjemność zaprosić biegaczy do Piły już po raz dwudziesty szósty i niezmiernie cieszę się z rosnącej z roku na rok frekwencji, która jest dla nas największą nagrodą za pracę przy organizacji pilskiego półmaratonu. Zapisy na nasz bieg zawsze uruchamiamy na początku roku, aby dać biegaczom szansę zdobycia pakietu startowego w niższej cenie. Jesteśmy zadowoleni z aktualnego tempa zapisów, chociaż z doświadczenia wiem, że prawdziwa fala zgłoszeń dopiero przed nami. Liczymy na to, że w tym roku uda nam się ustanowić nowy rekord frekwencji na półmaratonie w Pile. Tradycja naszej imprezy oraz miano jednego z najstarszych biegów na dystansie półmaratonu w Polsce zobowiązują! – powiedział Henryk Paskal, dyrektor zawodów i prezes Polskiego Stowarzyszenia Biegów.

W ubiegłym roku odbyła się jubileuszowa, 25. edycja biegu, którego pomysłodawcą i inicjatorem był Henryk Paskal, były reprezentant Polski w biegach długich, a później doświadczony maratończyk. Do 1999 roku impreza była rozgrywana pod nazwą „Pilska Piętnastka”, a od 2000 roku organizowana jest na dystansie półmaratonu. Prestiż zawodów podkreśla ranga Mistrzostw Polski w Półmaratonie, które w Pile odbywają się od 2000 roku. Od 2006 roku uczestnicy pilskiego półmaratonu otrzymują na mecie medale z wizerunkiem czołowych polskich maratończyków w historii polskiej lekkiej atletyki. W roku ubiegłym zawodnicy na mecie otrzymywali medal z podobizną Wandy Panfil, a o tym czyja podobizna znajdzie się na medalu tegorocznej edycji dowiemy się już wkrótce.

Poza Mistrzostwami Polski Mężczyzn i Kobiet w Półmaratonie w ramach tegorocznej edycji pilskiego półmaratonu zostaną rozegrane również Otwarte Mistrzostwa Studentów i Nauczycieli Akademickich Uczelni, Otwarty Międzynarodowy Puchar Policji w Półmaratonie oraz Mistrzostwa Powiatu Pilskiego w Półmaratonie. Zawodnicy rejestrujący się w pierwszych miesiącach trwania zapisów korzystają z niższej, promocyjnej opłaty startowej, która do 7 lipca 2016 wynosi 55 zł.

Od 2013 roku Polskie Stowarzyszenie Biegów przyznaje odznaki za ukończenie Korony Polskich Półmaratonów. Półmaraton PHILIPS Piła jest jednym z dziesięciu biegów, które mają do dyspozycji biegacze zainteresowani zdobyciem wyróżnienia.

polmaraton_pila_infografika_2016_3

Komentarze Facebook