Startuje Lubuska Liga Biegowa

Aż 11 biegów z województwa lubuskiego. W sumie ok. 8.000 startujących zawodników – od marca do listopada 2016 roku. Tak będzie wyglądała Lubuska Liga Biegowa. Bezprecedensowe wydarzenie w świecie biegowym w województwie lubuskim, ale także jedno z największych tego typu w Polsce! I co ciekawe – organizowane w pełni społecznie.

– Współpracujemy ze sobą od wielu lat, na różnych biegowych płaszczyznach i tak podczas jednej z rozmów zrodził się pomysł Lubuskiej Ligi Biegowej. A że u nas od pomysłów do realizacji droga niedaleka… – wspominają Małgorzata Szymańczyk i Tomasz Hucał. Ona jest dyrektorem Półmaratonu Zielonogórskiego, on – dyrektorem Crossu Żagańskiego i współtwórcą Biegu Niepodległości w Żaganiu. Teraz wpadli na pomysł LLB.

– W 2015 roku, naszą społeczną ekipą organizatorów z Żagania, wraz z naszymi przyjaciółmi z Żar stworzyliśmy Żagańską-Żarską Ligę Biegową, która skupiała 5 biegów. Cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że zaczęły się w naszych głowach rodzić pomysły większego przedsięwzięcia. W rozmowie z Gosią okazało się, że ona też już o tym myślała. Połączyliśmy siły i oto jesteśmy – mówi T. Hucał.

Lubuską Ligę Biegową tworzyć będzie w nadchodzącym sezonie 9 organizatorów, którzy przygotowują łącznie 11 biegów.

A oto kalendarz LLB:

20.03 – Cross Żagański (10 km, przełaj)

28.03 – Bieg do Pustego Grobu, Nowa Sól (10 km, ulica)

17.04 – Dycha po Żarach (10 km, ulica)

23.04 – Jorge Cross, Czerwieńsk (13 km, przełaj)

28.05 – Półmaraton Solan, Nowa Sól (półmaraton)

25.06 –Parszywa Dwunastka, Zielona Góra (12 km, przełaj)

28.08 – Krośnieńska Dziesiątka (10 km, ulica)

11.09– Półmaraton Zielonogórski (półmaraton)

24.09 – Świebodzińska Dziesiątka (10 km, ulica)

9.10 – Cross po Zielonym Lesie, Żary (9,5 km przełaj)

11.11 – Bieg Niepodległości, Żagań (10 km, ulica)

 

Warunkiem ukończenia i zaliczenia Ligi, będzie ukończenie minimum siedmiu z 11 wymienionych biegów. Zawodnicy będą zbierali punkty i rywalizowali w dziewięciu kategoriach wiekowych – 4 kobiecych i 5 męskich – i to w nich będą rozdane puchary dla najlepszych.

Każdy kto ukończy Ligę otrzyma także upominek od organizatorów.

– Zaznaczmy, że całość Ligi organizujemy społecznie. Nie pobieramy za to wynagrodzenia, nie zarabiają na tym także nasze biegi. Co więcej wszyscy organizatorzy, będą musieli prawdopodobnie zrzucić się, tzn. wygospodarować dodatkowe pieniądze w budżetach biegów, na nagrody i puchary dla zawodników – tłumaczą Szymańczyk i Hucał.

Czemu akurat te biegi, a nie inne? – Sugerowaliśmy się m.in. opiniami biegaczy, wysokim poziomem organizacyjnym, dużą frekwencją, a także podobieństwami regulaminowymi – wylicza T. Hucał. – No i chęcią zaangażowania się w ligowe prace; bycie w Lidze, to jej tworzenie, praca nad nią i jej promowanie. Zaproponowaliśmy udział w lidze jeszcze kilku biegom, których w kalendarzu nie ma, ale nie odpowiedziały nam w terminie lub odmówiły – dodaje M. Szymańczyk.

Ale organizatorzy zapewniają, że w trakcie pierwszego sezonu LLB stworzą spis kryteriów i regulamin aplikowania do Ligi i będą czekali na kolejne zgłoszenia.

 

 

Komentarze Facebook