Wioletta Frankiewicz: debiut w maratonie jesienią

Brązowa medalistka z Goteborga (2006) – Wioletta Frankiewicz-Janowska powoli zaczyna się wydłużać. I nie chodzi nam tutaj o wzrost. Nasza znakomita biegaczka na średnich dystansach zaczyna przygotowania pod maraton. Chce zadebiutować jeszcze w tym roku jesienią, ale miejsce startu nie jest znane. Jak jednak sama podkreśla – być może będzie to Berlin.

Wioletta w zeszłym roku zadebiutowała w półmaratonie podczas PZU Królewskiego Półmaratonu Krakowskiego, gdzie uzyskała wynik 1:12:59.

Jesienny start ma być jednoczesnym wypełnieniem minimum kwalifikacyjnego na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Rio (około 2:30). Biorąc pod uwagę zeszłoroczny rezultat z Krakowa – ma spore szanse na pokonanie bariery 2:30. Wioletta w 2013 roku urodziła córeczkę, więc teraz ma swego rodzaju komfortową sytuację – jest wypoczęta i zmotywowana do dalszej pracy. W tym roku skończy 38 lat, ale ze sportowej sceny jeszcze nie schodzi i to się bardzo ceni.

 

Przypomnijmy jej najważniejsze osiągnięcia:

Wioletta jest aktualną, halową rekordzistką Polski na dystansie 5000m (15:56,42, Suttgart 2004)

Jest również rekordzistką świata na nietypowym dystansie 2000m z przeszkodami (6:03,38, 2006)

10 razy była Mistrzynią Polski na stadionie

Jest brązową medalistką Mistrzostw Europy w 2006 z Goteborga na dystansie 3000m z przeszkodami

Dwukrotnie startowała na Igrzyskach Olimpijskich (2004 i 2008)

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zmierzyć trasę oraz tempo biegu?
Następny artykuł„Okno” żywieniowe po treningu – co to takiego?
Tomasz Peisert

Redaktor naczelny i właściciel portalu, biegacz – amator od 15 lat. Gdy zaczynał biegać, nie miał o tym pojęcia, ale od razu porwał się na… maraton. Popełnił chyba wszystkie możliwe błędy początkujących biegaczy, ale zgłębiając wiedzę i trenując systematycznie w końcu złamał granicę 3 godzin w maratonie. Teraz zdobytym doświadczeniem dzieli się z innymi, tworząc rozmaite teksty/felietony, prowadząc biegowe akademie i warsztaty. Pisze to co myśli, często kontrowersyjnie, ale nigdy nie ukrywa faktów. Dzięki swojej dociekliwości doprowadził do wyjścia na jaw wielu mrocznych spraw z biegowego światka. Jego aktualne rekordy życiowe to: maraton 2:56:47, półmaraton 1:18:17, 10km 35:19.