W biegowym środowisku zagrzmiało. Najsłynniejszą grupę biegową w Polsce czekają poważne zmiany. Na nic się zdają protesty i próby pójścia na kompromis. Zarząd tłumaczy, że nie ma możliwości zmian w nowym regulaminie, który już od maja zacznie funkcjonować w ogólnopolskiej grupie biegowej – Night Runners.

Według nowego regulaminu grupy: „Każdy z członków zapisujących się do klubu świadomie i dobrowolnie zgadza się z bieganiem wyłącznie po zmroku, przy nieobecności światła słonecznego.” To zarządzenie spowodowało niemały popłoch wśród członków grupy, gdyż większość z nich mimo, że trenuje z grupą rzeczywiście już po zmroku, to niestety wielokrotnie trenowali także w środku dnia, a i większość startów odbywa się przy świetle dziennym. 

Członkowie grupy NR zostali postawieni przez Zarząd przed faktem dokonanym. Wielu z nich zapisało się już na zawody, które startują w środku dnia. Pozostało im więc wyłącznie zrezygnować ze startu lub ewentualnie zmienić barwy klubowe. Władze klubu zapowiedziały, że nie będą znosić żadnych przejawów niesubordynacji w grupie i już zapowiadają karne wyrzucenia z klubu. 

Niedługo obrazki radości takie jak ten poniżej będą tylko wspomnieniem.

Według nowego Regulaminu nie ma możliwości startów za dnia, ponieważ kłóci się to z założeniami teamu. W tym tygodniu na głównym fanpage NR zostanie opublikowany wykaz dozwolonych zawodów. Jak nieoficjalnie udało się dowiedzieć naszej redakcji, wśród biegów dozwolonych będą m.in.

  • Nocny Bieg Świętojański w Gdyni
  • Nocny Bieg Świętojański w Poznaniu
  • Nocna Dycha Kopernikańska w Toruniu
  • Bieg Szerszenia w Oleśnicy
  • Nocny Bieg Bachusa w Zielonej Górze
  • Nocny Półmaraton we Wrocławiu
  • Bieg sztafetowy w Bochni 
    (jedynie po wcześniejszym uzgodnieniu z Zarządem)

A co z Koroną Maratonów/Półmaratonów?

Niestety nie mamy dobrych wiadomości dla wszystkich tych, którzy marzyli o Koronie Półmaratonów i Maratonów. Jak na razie, sezon 2017 trzeba będzie spisać na straty, ale na 2018 rok Zarząd Klubu wraz z Polskim Stowarzyszeniem Biegów zapowiada, specjalny cykl nocych półmaratonów i maratonów w 5 dużych Polskich miastach.

Światełko w tunelu 

Aby pójść na rękę członkom klubu – Zarząd postanowił, że 2 razy w roku będzie możliwość startu w ciągu dnia, aby była możliwość zrobienia życiówek i zintegrowania się z pozostałą, „słoneczną” częścią środowiska biegowego. Jednak bieg, w którym chcemy wystartować trzeba zgłosić do Zarządu klubu najszybciej do ostatniego dnia kwietnia, dlatego jeśli należycie do NR już teraz porządnie przemyślcie decyzję odnośnie swoich startów. 

Aby skorzystać z tej możliwości należy się jednak wyposażyć w okulary przeciwsłoneczne i pokonać w nich cały dystans. Innej możliwości jak na razie Regulamin nie przewiduje. 

Obóz treningowy – tylko w Norwegii

Wielu Night Runnersów każdego roku wyjeżdża na obozy treningowe daleko w góry gdzie pozostają całkowicie poza kontrolą pozostałych członków oraz Zarządu. – „Byłem kiedyś w Zakopanem i przechadzałem się Krupówkami gdy nagle minęło mnie dwóch biegaczy. Od razu ich poznałem, to byli Night Runnersi z Krakowa, którzy bez pardonu biegali sobie w samo południe. Byłem wściekły” – mówi Tomasz Makowski, koordynator NR w Polsce. „Wtedy coś we mnie pękło, nie chciałem więcej patrzeć na takie sytuacje dlatego wydałem zarządzenie, iż każdy członek klubu może wziąć udział w obozie biegowym, tylko w norweskiej miejscowości Tromsø w czasie nocy polarnej czyli między 27 listopada, a 19 stycznia w wyznaczonym przeze mnie hotelu” – dodaje Makowski. 

System kontroli dziennych oszustów

W nowym Regulaminie istnieją także przepisy odnośnie kontroli oszustów, którzy zdecydują się jednak pobiec w zawodach za dnia. Na każdej dużej imprezie biegowej będzie oddelegowany fotograf, którego zadaniem będzie wyszukiwanie łamiących regulamin NR. Karą za złamanie regulaminu ma być wykluczenie z klubu oraz publikacja zdjęcia na głównym fanpage Night Runners.

Jak widać nie jest łatwo przynależeć do najliczniejszej grupy biegowej w Polsce. Mamy jednak nadzieję, że pomimo wprowadzonych ograniczeń – członków klubu będzie przybywać. Mamy też do Was prośbę – chociaż nowe zasady są rygorystyczne przymknijmy oko na biegających za dnia Night Runnersów – to tylko ludzie, którzy podobnie jak inni mają swoje problemy, swoje obowiązki, życie rodzinne więc nie patrzmy wtedy na nich jak na kryminalistów. Każdy z nas popełnia czasem błędy.  

 

 

 

Komentarze Facebook