Źle dobrane buty do biegania – poznaj 5 najczęstszych objawów

Buty do biegania to podstawa, by uprawianie tego sportu było przede wszystkim komfortowe. Niestety wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem nie przykłada większej wagi do jakości obuwia. To błąd, który bardzo szybko daje o sobie znać. Sprawdź, co może świadczyć o nieodpowiednio dobranych butach.


Nieodpowiednio dobrane obuwie to nie tylko odczuwany dyskomfort. Skutki mogą być dużo bardziej poważne: począwszy od silnego bólu stóp, a skończywszy na uciążliwym bólu stawów.

1) Częste kontuzje

Podczas biegania doznajesz częstych kontuzji? Chociaż przyczyną tego może być brak odpowiedniego przygotowania, niekiedy powód bywa inny – nieodpowiednie buty.

Warto mieć świadomość, że obuwie biegowe to nie tylko chwyt marketingowy. To faktycznie nieco inna konstrukcja butów, która wyraża się m.in. w zastosowaniu odpowiednich materiałów. W obuwiu do biegania są one bardziej wytrzymałe w porównaniu np. z klasycznymi trampkami. Ponadto ich budowa zapewnia ochronę przed np. skręceniem kostki, dzięki odpowiedniej stabilizacji.

2) Ból stóp

Jeśli buty są źle dobrane, bardzo szybko zaczniesz odczuwać ból w jednym punkcie stopy. Może to wynikać między innymi z tego, że buty są po prostu za ciężkie. Obuwie przystosowane specjalnie do biegania są lekkie, dzięki czemu będziesz szybszy, zaś sam trening zapewni większą przyjemność.

3) Ból w stawach

Ból w stawach, który pojawia się po bieganiu, zwykle kojarzony jest z osobami z nadwagą. Faktycznie, zwiększona masa ciała stanowi spore obciążenie, z  czym może wiązać się bolesność stawów – szczególnie w kolanach. Czasami jednak okazuje się, że – mimo redukcji masy ciała – ból stawów nie ustępuje. To znak, że dolegliwość spowodowana jest źle dobranymi butami.

Wybierając dogodne obuwie do biegania, należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak:

  • lepsze wsparcie pięty,
  • lepsza amortyzacja.

Jeżeli zależy ci na komforcie i bezpieczeństwie, wygląd butów powinien zejść na dalszy plan.

4) Odrętwienie palców

Źle dobrane buty, szczególnie w kontekście rozmiaru, bardzo szybko będą powodować odrętwienie palców. Bardzo częstym błędem popełnianym przez początkujących biegaczy jest zakup obuwia, którego rozmiar jest identyczny jak rozmiar butów noszonych na co dzień. Nic więc dziwnego, że po kilkunastu minutach biegania zaczynasz odczuwać dyskomfort.

Prawidłowo dobrane buty powinny być o 0,5 cm – 1 cm dłuższe niż pozostałe modele do codziennego użytku. Warto bowiem pamiętać, że podczas biegu stopa siłą rzeczy przesuwa się do przodu – dlatego ważne jest, by zapewnić jej większy komfort wynikający z nieco dłuższej wkładki.

Wybierając obuwie nie kieruj się numeracją, a przede wszystkim długością wkładki – różni producenci stosują różną rozmiarówkę.

5) Czerniejący paznokieć

Zastanawiasz się, dlaczego twój paznokieć jest czarny? To prawdopodobnie wina źle dobranego obuwia – zbyt małego rozmiaru. Ucisk spowodowany przesuwającą się ku przodowi stopą utrudnia krążenie, w efekcie czego paznokieć może sczernieć.

Jeśli chcesz tego uniknąć, buty przymierzaj i kupuj po południu lub wieczorem. W tym czasie stopa jest trochę opuchnięta – dokładnie tak samo jak podczas biegania. Dzięki temu dobierzesz obuwie idealnie dopasowane – takie, które będzie zapewniało luz przy palcach. Odniesiesz jeszcze jedną korzyść – przestaną pojawiać się pęcherze i odciski.

Profesjonalne buty do biegania nie muszą być drogie

Dobór odpowiednich butów do biegania na kluczowe znaczenie – nie tylko dla komfortu biegacza, ale również jego bezpieczeństwa. Na pewno swojego zadania nie spełni obuwie przeznaczone do codziennego użytku – jest po prostu nieprzystosowane. Należy więc wybrać modele dedykowane biegaczom – wcześniej jednak musisz ustalić, po jakim terenie będziesz biegać. Nieco inne buty przeznaczone są do uprawiania biegów w terenie leśnym, a inne – do biegania po asfalcie.

Wydaje ci się, profesjonalne buty do biegania to spory wydatek? Niekoniecznie, jeśli odwiedzisz serwis AleRabat.com. Dzięki zamieszczonym kodom rabatowym (szczególnie w kategoriach: sport i hobby – http://alerabat.com/kategorie/sport-i-hobby oraz odzież i obuwie – http://alerabat.com/kategorie/odziez-obuwie), możesz dokonać zakupów z dużą zniżką – nawet do kilkudziesięciu procent.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBieganie pomaga schudnąć, ale co z brzuchem?
Następny artykułBeskidzka 160 na Raty – wiosenna edycja już niebawem
Biegacz z ponad 10 letnim stażem, pomysłodawca i współwłaściciel serwisu. Właściciel grupy medialnej MSI Media. Zaangażowany w wiele projektów, ale Biegologia to jego oczko w głowie. Efektem jego kreatywności i pomysłowości jest obecny layout Biegologii, który jest czytelny, funkcjonalny i cieszący się bardzo dobrymi opiniami wśród biegaczy. Jest odpowiedzialny za techniczną sferę funkcjonowania portalu - dzięki niemu wszystko działa jak należy, a nasi drodzy czytelnicy mogą każdego dnia odwiedzać Biegologię w poszukiwaniu nowych informacji. Marcin jest również osobą odpowiedzialną za reklamę w naszym serwisie zatem w przypadku chęci nawiązania współpracy, prosimy kontaktować się mailowo na adres: