10 najciekawszych maratonów świata wg magazynu Forbes

0

Kilka dni temu magazyn Forbes opublikował listę 10 maratonów na świecie, które są najbardziej warte tego, by wziąć w nich udział. To oczywiście bardzo subiektywne zestawienie i nie trzeba się z nim zgadzać. Podajemy je jednak, bo być może któryś z przedstawionych tutaj maratonów zainspiruje Was, by kiedyś w nim pobiec.

 

Napa-Valley-marathon-2012-58-1024x768

 

Napa Valley Marathon (02.03.2014)
Organizowany w Kaliforni, niezwykle malowniczy bieg prowadzony wzgórzami porośniętymi winnicami. Tysiące kwiatów w kolorze musztardy oraz niezliczona ilość owocowych drzew tworzą niezapomniany widok. Trasa wiedzie wzdłuż Silverado Trail, po wschodniej stronie doliny. Z wyjątkiem ostatnich kilometrów, które przebiegają w mieście Napa, bieg wiedzie sielskimi, wiejskimi terenami. W porównaniu z innymi maratonami jest dość „kameralny”, organizator wyznaczył limit na 2300 uczestników.

 

paris

Schneider Electric Marathon de Paris (06.04.2014)
Niektórzy twierdzą, że nie ma lepszego sposobu na poznanie Paryża jak wzięcie udziału w maratonie. Trasa rozpoczyna się na Polach Elizejskich, biegnie wzdłuż Sekwany, mija się również wyjątkowe miejsca, nierozerwalnie związane z historią tego miasta, jak np. Place de la Bastille, Place de la Concorde i Luwr. Po drugiej stronie rzeki, można dostrzec wieżę Eiffla i Katedrę Notre Dame. Meta zlokalizowana jest przy Łuku Triumfalnym. Maraton stwarza również okazję odwiedzenia miejsc, do których zazwyczaj turyści się nie zapuszczają (np. Bois de Vincennes). To impreza organizowana z wielkim rozmachem z liczbą uczestników 35000-40000, będąca również dość częstym kierunkiem maratońskich podróży polskich biegaczy (przyp. red.)

Virgin Money London Marathon (13.04.2014)
Trasa biegu wiedzie wśród najbardziej znanych zabytków w Anglii – Big Ben, Tower of London, London Eye, wzdłuż Tamizy i przez Tower Bridge. Zawodnicy startują w Greenwich Park i biegną przez cale miasto aż do mety przy Pałacu Buckingham. To znakomita lekcja historii, ale także okazja do świetnej zabawy, ponieważ London Marathon jest jednym z najbarwniejszych maratonów na świecie. Liczba 40000 uczestników plasuje go również w ścisłej czołówce największych maratonów świata.

 

bostonmarathon

Boston Marathon (21.04.2014)
Najstarszy i najbardziej prestiżowy maraton w Stanach Zjednoczonych. Organizowany jest zawsze w Patriot’s Day. Aby wziąć w nim udział należy jednak spełnić określone wymagania kwalifikacyjne. Trasa wiedzie przez bardzo atrakcyjne części miasta, z metą na ulicy Boylston w centrum. Atak terrorystyczny z 2013 może nieco zmienić charakter tegorocznej edycji, budząc jednocześnie duże zainteresowanie mediów i kibiców.

 

big sur

Big Sur International Marathon (27.04.2014)
Rozgrywany w Kaliforni, jest jednym z największych maratonów na świecie, organizowanych na terenach pozamiejskich. Biegnie wzdłuż wybrzeża Pacyfiku na tzw. Highway One aż do miasta Carmel. Jest to maraton dość trudny, z pofałdowaną trasą i mocno wiejącymi wiatrami. Pomimo tych niedogodności warto w nim wziąć udział, bo zapierające dech w piersiach widoki na sekwoje z jednej strony i błękitny ocean z drugiej rekompensują wszystko.

Vancouver_Marathon_2011_419

BMO Vancouver Marathon (04.05.2014)
Od 2012 roku bieg wiedzie nową, o wiele bardziej atrakcyjną trasą. Biegacze mijają unikalne dzielnice, światowej klasy parki oraz wspaniałe wybrzeże. Limit uczestników wynosi 5000 i startują oni z Queen Elizabeth Park, biegną m.in. przez słynne Spanish Banks (kompleks wspaniałych plaż w mieście) i przez Stanley Park docierają do zlokalizowanej w centrum mety. W sumie uczestnicy pokonują aż 12 różnych dzielnic Vancouver.

Great_Wall_7

Great Wall Marathon, Tianjin, Chiny (17.05.2014)
Biegacze, którzy uczestniczą w tym maratonie powinni wziąć pod uwagę, że biegnie sie go dwukrotnie dłużej niż tradycyjny maraton, stąd limit ustalony na 8h. Trasa rozpoczyna się w pobliżu wsi Huangyaguan, kilka godzin jazdy na północny wschód od Pekinu. Pokonując 5164 schody biegacze podziwiają wspaniałe widoki na rozsiane wokoło chińskie wioski i pola ryżowe. Bieg kończy się w centrum miasta Yin.

 

marathon-mont-saint-michel-thumb-940x705-19435-600x450

Marathon de la Baie du Mont Saint-Michel (25.05.2014)

To jedyny maraton (typu point-to-point) we Francji, w którym z linii startu widać metę. Cała trasa wiedzie wzdłuż zatoki, m.in. przez Vivier-sur-Mer, by na samym końcu dotrzeć do wspaniałej warownej wyspy Mont Saint-Michel. Płaska trasa umożliwia skupienie się na zapierających dech w piersiach widokach.

 

big five

Big Five Marathon Limpopo, RPA (21.06.2014)
Jest to wyjątkowy maraton, który jest połączeniem biegu oraz safari. Wiedzie przez Entebani Game Reserve w światowym rezerwacie biosfery Waterberg. Po drodze biegacze mijają nie tylko wspaniałe i zróżnicowane afrykańskie krajobrazy, ale też wyjątkowych kibiców w postaci lwów, słoni, lampartów, bawołów i nosorożców. Miejsca na 2014 już zostały wyczerpane i chyba nie ma się co dziwić, biorąc pod uwagę wyjątkową formułę tego maratonu.

panathinaikon-stadio

Athens Classic Marathon (09.11.2014)
Stwarza okazję do wystartowania w historycznej kolebce maratonu. Bieg rozpoczyna się w mieście Maraton i wiedzie dosyć trudną trasą wzdłuż Morza Egejskiego. Widoki wynagradzają jednak wszelkie trudy. Meta usytuowana jest w wyjątkowym, poruszającym serce maratończyków miejscu – na antycznym stadionie Panathinaiko, tym samym na którym odbyły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie w 1896 roku.

 

Źródło: www.forbes.com

Komentarze Facebook