15km – dystans po drodze

0
15km
fot. bostonbootcamps.blogspot.com

Dystans 15km od lat pozostaje w cieniu bardziej popularnych 10km i półmaratonu. W Polsce jest zdecydowanie rzadziej obecny na zawodach, choć ma również sporo zwolenników i niektóre biegi na tym dystansie odbywają się ze sporym rozmachem.

Pomimo tego w opinii wielu biegaczy ten dystans wydaje się nieco nijaki, ni to dycha, ni to połówka i nawet nie wiadomo za bardzo jak to pobiec. Gdy obserwujemy treningi biegaczy na różnych poziomach to bardzo rzadko się spotyka, by któryś z nich trenował stricte pod ten właśnie dystans. Najczęściej biegacze chcą poprawiać rezultaty na 10km, w półmaratonie i maratonie. 15 km traktują przeważnie jako dystans dodatkowy, do zaliczenia jak natrafi się okazja. Wtedy właśnie pojawia się częsty dylemat zawodników, czy 15 km biec z tempem bardziej zbliżonym do 10km czy półmaratonu? Wtedy zaczynają się schody.

 

 

Rekordy świata – inna bajka

Gdy przyjrzymy się rekordom świata na dystansach 10km (26:44 2:40/km ), 15 km (41:13 2:45/km) oraz półmaratonu (58:23 2:46/km) to zauważymy, że o ile pomiędzy wynikami z 10 km i 15 km jest 5sek różnicy na kilometrze, o tyle pomiędzy 15 km, a półmaratonem jest już tylko 1sek. Czy taka korelacja jest już jakąkolwiek podstawą do wysunięcia pewnych wniosków? Niestety sprawa nie jest taka prosta, ponieważ wszystkie wymienione wyżej rekordy padły na zupełnie innych trasach oraz w innych warunkach. Nie ma więc większego sensu wgłębiania się w poszczególne korelacje w oparciu o wyniki światowej czołówki, jednak widać tutaj, że spadki prędkości wraz z dystansem są zdecydowanie mniejsze niż u amatorów.

 

Amatorskie piętnastki – amatorskie różnice

Skupmy się więc na naszym rodzimym biegowym podwórku. Przyglądając się rezultatom polskich biegaczy amatorów widać, że sytuacja jest zazwyczaj zupełnie odwrotna. Przeglądając listy wyników i rekordy życiowe na 10km oraz w półmaratonie widać nieraz kilkadziesiąt sekund różnicy w tempie na kilometr! Tymczasem pomiędzy 15km, a połówką różnice te są już zdecydowanie mniejsze. Wygląda więc na to, że na dystansie do 10km biegacz zupełnie inaczej wydatkuje energię niż podczas piętnastki i półmaratonu. Oczywiście wszystko zależy od tego, o jakim amatorstwie mówimy. 15km w 1:20 to zupełnie inny sposób biegania niż ten sam dystans pokonany poniżej godziny.

Jak zatem najlepiej przygotować się do biegu na 15km? Przede wszystkim trzeba ustalić czy ten dystans jest dla nas priorytetem czy tylko dodatkiem w procesie przygotowawczym do półmaratonu lub 10km.

 

Komentarze Facebook
1
2
Poprzedni artykułSzanse naszych reprezentantów na HMŚ
Następny artykułKolejne niesamowite rywalizacje 2014!
Tomasz Peisert
Redaktor naczelny i właściciel portalu, biegacz – amator, trenujący od 19 lat. Gdy zaczynał biegać, nie miał o tym pojęcia, ale od razu porwał się na… maraton. Popełnił chyba wszystkie możliwe błędy początkujących biegaczy, ale zgłębiając wiedzę i trenując systematycznie w końcu złamał granicę 3 godzin w maratonie. Teraz zdobytym doświadczeniem dzieli się z innymi, tworząc rozmaite teksty/felietony, prowadząc biegowe akademie i warsztaty. Pisze to co myśli, często kontrowersyjnie, ale nigdy nie ukrywa faktów. Dzięki swojej dociekliwości doprowadził do wyjścia na jaw wielu mrocznych spraw z biegowego światka. Jego aktualne rekordy życiowe to: maraton 2:56:47, półmaraton 1:18:17, 10km 35:19.