3 Kulinarne pułapki biegacza – błędy w odżywianiu

2
dieta a ćwiczenia co szybciej spala tłuszcz ćwiczenia czy dieta
Mimo, że biegasz i dbasz o formę możesz wpaść w kulinarne pułapki / Designed by Freepik

Odżywianie biegaczy to sprawa wielkiej wagi. Tak wielkiej, że zwykło się mawiać, iż odpowiednia dieta to 70% sukcesu zarówno podczas odchudzania jak i budowania formy. I choć biegacze wiedzą o tym doskonale, to jednak większość z nich wciąż wpada w żywieniowe pułapki, które zmniejszają efektywność ich treningów zmniejszając tym samym szanse na dobre wyniki. Które z tych pułapek są najczęstsze? Poznajcie 3 najczęstsze błędy w odżywianiu biegaczy!

1Nieprawidłowy bilans kaloryczny

dieta biegacza jaka powinna być jak jeść gdy biegam
Nasze wątpliwości rozwiewa Joanna Ławniczak – Dietetyk Diet&More

Skrupulatne liczenie kilokalorii każdego posiłku nie jest konieczne, ale warto mieć na uwadze fakt, że jest to najbardziej właściwa droga do tego by zrzucić kilka kilogramów bądź utrzymać dotychczasową masę ciała. Innymi słowy – chcesz schudnąć? – przyjmujesz mniej kalorii niż spaliłeś, chcesz utrzymać stałą masę ciała? – niwelujesz energetyczne straty taką samą ilością kilokalorii. Teoretycznie jest to kwestia banalna, ale właśnie brak chęci liczenia kilokalorii jest częstą przyczyną wpadania w żywieniowe pułapki. Biegacze są często przekonani, że ich aktywność pozwala na nieograniczone jedzenie tego na co ma się ochotę bez ryzyka przybrania na wadze. No cóż, gdyby rzeczywiście tak było nie mielibyśmy tylu biegaczy i biegaczek, których do szczupłych raczej trudno zaliczyć. Godzina biegania na średniej intensywności to średnio od 400 do 700 spalonych kilokalorii (zależnych od masy ciała, płci czy warunków terenowych). Niby dużo, ale jeśli spojrzymy na kaloryczność przykładowych produktów, które po bieganiu spożywamy – od razu zauważymy jak szybko te spalone kilokalorie możemy uzupełnić – tabliczka czekolady, solidny, typowo polski obiad, a może skromne 2 kawałki pizzy? Każdy z tych “posiłków” pokryje kaloryczne straty w mig. Jeśli do tego wszystkiego włączymy kolejne produkty, a poza samym treningiem – spędziliśmy czas raczej nieaktywnie, możemy być pewni, że dzień zakończymy z kaloryczną nadwyżką.

WSKAZÓWKA OD DIETETYKA Z DIET&MORE :

Uprawianie aktywności fizycznej wcale nie daje pozwolenia na zaśmiecanie swojej diety niezdrowym i bezwartościowym jedzeniem. To właśnie pełnowartościowa dieta bogata we wszystkie składniki odżywcze i witaminy pozwoli na prawidłowy i przede wszystkim ZDROWY proces gubienia kilogramów oraz wzmocni nas podczas aktywności. Musimy pamiętać, że każda zjedzona przez nas rzecz ma mniej lub więcej kalorii. 4 orzeszki, garść żurawiny, łyżka masła orzechowego – to wszystko podwyższa nam dzienny bilans energii, chociaż są to produkty zdrowe. Kalorie ukrywają się również w różnego rodzaju napojach. Zaczynając od napojów słodzonych, przez soki, wody smakowe i izotoniki. Innymi produktami, na które trzeba zwrócić uwagę jest nabiał smakowy – jest to niewyobrażalna ilość cukru, dodana tak naprawdę niepotrzebnie. Pamiętaj! Wszystko co zjadasz oddziałuje na Twój organizm. Gdyby rozłożyć nasze jelita na czynniki pierwsze, ich powierzchnia wchłaniania wynosiłaby około 250 m kwadratowych! Na takiej powierzchni nic się nie ukryje!

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo ciekawe informacje. Czy białko roślinne też można zaliczać w poczet pełnowartościowego posiłku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here