4 treningi, których lepiej nie robić na początku przygody z bieganiem

0

Zacząłeś biegać niedawno, sprawia Ci to mnóstwo frajdy, ale chciałbyś biegać szybciej, lepiej i efektywniej? Zaczynasz więc rozglądać się za odpowiednim planem treningowym i szukasz treningów, które by Ci pomogły. Możliwości jest sporo, ale istnieją pewne środki treningowe, które w początkowych etapach treningów, raczej odradzam swoim zawodnikom. Chodzi przede wszystkim o to, że są zbyt obciążające i dla niewytrenowanych mięśni i ścięgien mogą okazać się źródłem nagłych i przykrych w konsekwencjach kontuzji. Oto 4 treningi, które na początku przygody z bieganiem, lepiej sobie na jakiś czas odpuścić.

Podbiegi

Jak sama nazwa wskazuje to biegi pod górę, a zatem znacznie trudniejsze niż klasyczne bieganie po płaskim. Wymagają choćby minimalnego doświadczenia w bieganiu i są obciążające dla stawów (również w trakcie zbiegania). Jeśli nigdy ich nie robiłeś – zacznij od wkomponowywania elementów biegania pod górkę w trakcie swoich klasycznych wybiegań. W ten sposób stopniowo przyzwyczaisz mięśnie do pracy w innym zakresie i za kilka tygodni będziesz mógł ze spokojem wykonywać podbiegi jako oddzielny trening.

Skipy

Podobnie jak podbiegi kształtują siłę biegową i podobnie jak podbiegi – mogą być źródłem kontuzji, jeśli wcześniej prowadziłeś nieaktywny tryb życia. Wykonywanie wielu powtórzeń skipów w różnych wariantach przez osoby, które nie są jeszcze zbyt dobrze rozwinięte motorycznie, a do tego mają nadwagę – może się skończyć przeciążeniem, naderwaniem, a od tego już krótka droga do kontuzji. Skipy są świetne, ale zdecydowanie warto poczekać z nimi do momentu aż poziom wytrenowania wzrośnie i waga nie będzie Cię ograniczać.

HIIT

Jest to trening polegający na przemiennym bieganiu krótkich odcinków sprintem z krótkimi odcinkami w truchcie. Jest to trening niezwykle efektywny jeśli chodzi o spalanie tkanki tłuszczowej (następuje po nim tzw. efekt after burn), ale ze względu na konieczność wykonywania go na bardzo wysokich prędkościach – nie jest polecany początkującym biegaczom. Oprócz oczywistych powodów związanych z ryzykiem kontuzji dochodzi sam fakt braku sensu wykonywania HIITu przez osoby, które nie są jeszcze w stanie wystarczająco mocno się rozpędzić aby był to trening efektywny.

Krótkie i szybkie sesje interwałowe – np. 10x200m

Takie treningi aby przynosiły skutek – również powinny być wykonywane na wysokich prędkościach, dodatkowo tempo poszczególnych odcinków powinno być stałe i utrzymane od pierwszego aż do ostatniego powtórzenia. Spadki tempa w trakcie treningu obniżają jego efektywność. Jeśli jeszcze nie masz wybieganej odpowiedniej bazy kilometrowej i nie operowałeś bieganiem na wyższych zakresach, to raczej póki co ten trening odpuść. Powody są podobne jak w przypadku HIIT – ryzyko przeciążenia, kontuzji i brak umiejętności rozwinięcia prędkości adekwatnych do tej jednostki treningowej.

 

Czy wobec tego co napisałem, początkujący biegacz powinien się tylko ograniczyć do żmudnego człapania w I zakresie?

Wręcz przeciwnie! Można, a nawet należy manewrować tempem – sprawdzać reakcje swojego organizmu, jak zachowuje się podczas różnych prędkości. Pozwolić sobie czasem na pokonanie szybszego kilometra czy wykonanie kilku żwawych przebieżek po treningu. Wbiegnij w trakcie treningu pod okoliczną górkę i zobacz jak mocno podskoczy Ci puls – obserwuj, monitoruj i wyciągaj wnioski. Nie mniej jednak nade wszystko trzeba swoje wybiegać – wiem, że brzmi to bardzo ogólnie, ale po pewnym czasie sam stwierdzisz, że bieganie nie sprawia Ci już takich problemów jak na początku i może wtedy właśnie będzie odpowiedni moment na to by zacząć realizować plan treningowy wzbogacony również o te typowo szybkościowe i siłowe środki.

 

 

Komentarze Facebook