Polacy bardzo lubią starty w egzotycznych biegach – czasami są w stanie pokonać tysiące kilometrów by wystartować w jakimś niezwykle ciekawym miejscu. Najczęściej są to oczywiście duże maratony w takich miastach jak Londyn, Berlin, Paryż czy Rzym. Czasami jednak biegacze stawiają na mniejsze imprezy o których istnieniu często nawet nie mieliśmy pojęcia. Tak zrobił Andrzej Lachowski, który 4 lipca wziął udział w Grassland Extreme Marathon – niezwykłym maratonie odbywającym się w Chinach tuż przy granicy z Mongolią. Andrzej wygrał go pewnie w czasie 2:39:16 nie dając szans rywalom oraz poprawiając rekord trasy o kilka minut. Drugi na mecie Wang Wei przybiegł 12 minut za Andrzejem!

 

Bieg rozgrywa się na niezwykłej trasie.
Bieg rozgrywa się na niezwykłej trasie i przyciąga zawodników nawet z drugiego końca świata.

 

Bieg budzi niebywałe emocje wśród miejscowej ludności i jest swego rodzaju świętem – trasa wiedzie przez rozległe trawiaste doliny, które malowniczo wiją się pomiędzy zielonymi górami. Bieg nie bez powodu ma w nazwie “extreme”, ponieważ jest naprawdę trudny – suma przewyższeń to ponad 1000m, na trasie jest mnóstwo lekkich podbiegów i zbiegów, w 1 części dystansu są 2 bardzo mocne, długie podbiegi – dodaje Andrzej Lachowski. Ta unikalna kompozycja krajobrazów oraz niezwykła atmosfera na trasie powoduje, że na ten niezwykle egzotyczny maraton decyduje się spora rzesza śmiałków z całego świata. W tym roku uczestników było blisko 1300. Dodatkowym magnesem jest możliwość poznania bogatej mongolskiej kultury, skosztowania tradycyjnych przysmaków tamtejszej kuchni, a nawet zanocowania w prawdziwych jurtach.

 

Dla Andrzeja było to nie tylko sportowe wydarzenie, ale też spotkanie z niezwykłą kulturą tamtego regionu.
Dla Andrzeja start w Chinach był nie tylko sportowym wydarzeniem, ale też spotkaniem z niezwykłą kulturą tamtego regionu.

 

Andrzej_Lachowski_(8742099538)

Andrzej Lachowski to doświadczony i utytułowany zawodnik z Krakowa z rekordem życiowym w maratonie – 2:25:24 oraz 1:08:13 w półmaratonie. Regularnie staje na podiach biegów ulicznych oraz górskich. W czasach juniorskich zdobył II miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów w drużynowych biegach górskich, jako senior został Mistrzem Polski w biegach górskich. Dla Andrzeja był to pierwszy start tak daleko od Polski i od razu okraszony wspaniałym zwycięstwem. Warto dodać, że Andrzej planuje również start w I Maratonie Puszczy Noteckiej, gdzie z pewnością będzie faworytem do zwycięstwa.

Komentarze Facebook