Asics Gel Cumulus 21 Retro Tokyo – komfortowa podróż do przeszłości

0
Asics Retro Tokio

Przez ostatnie tygodnie na swój testerski warsztat wziąłem model Asics Gel Cumulus 21 Retro Tokyo. Nazwa długa jak na długodystansowy but przystało, ale właśnie – czy to model na poważne, długie bieganie czy raczej spokojny trzewiczek dla początkujących. Zapraszam do relacji, która powinna dać Ci odpowiedź na pytanie – czy ten niebieski Japończyk to but, którym powinieneś się zainteresować. Model, który nawiązuje do przeszłości, ale mimo wszystko o nowoczesnym i nieagresywnym wyglądzie. Jak się sprawdził? 

 

Swoje pierwsze odczucia opisałem już na fanpage’u podczas unboxingu. Już wtedy zapowiadało się dobrze, ale wiadomo – co innego założyć buty i potruchtać w nich w domu, a co innego zabrać w teren na prawdziwe testy. A zatem byłem Wam to winien – 200km poszło, zatem oto moje wrażenia, które przedstawię Wam w postaci podpunktów z ocenami w skali od 1 do 10. 

 

Amortyzacja 

O to pytacie nas najczęściej i to jest jedna z najważniejszych cech biegowego buta więc od niej zaczniemy. Asics Tokyo są specyficzne – kiedy w nich chodziłem, miałem wrażenie, że amortyzacja będzie raczej na średnim poziomie. Podeszwa w dotyku nie jest zbyt miękka i nie da się jej zgiąć o 180 stopni jak to bywa w niektórych, bardzo miękkich modelach. Wszystkie właściwości amortyzacyjne wychodzą z ukrycia gdy rozpoczyna się bieg i but zaczyna pracować oddając energię. Zupełnie jak poszczególne elementy konstrukcyjne mostu, które pokazują swoją moc dopiero w momencie gdy pojawia się obciążenie. 

Amortyzację Tokyo mogę więc spokojnie ocenić na 9 punktów i jest to niewątpliwie bardzo mocna strona tego modelu, ale tak jak wspomniałem – trzeba to koniecznie zweryfikować na trasie. 

Asics Retro Tokio podeszwa

Stabilizacja 

Tę cechę zawsze najtrudniej ocenić, ponieważ jest najbardziej indywidualną kwestią zależną w głównej mierze od poziomu wytrenowania i siły mięśni. Tutaj mamy jednak sytuację dość klarowną, ponieważ Retro Tokyo jest klasycznym butem treningowym co oznacza, że stabilizacja jest tutaj niejako cechą odgórną. Dla mnie testy stabilizacji to przede wszystkim szybkie pokonywanie zakrętów oraz bieg po nierównej nawierzchni. Buty są generalnie przeznaczone na asfalt, ale nie ukrywam, że część treningów wykonałem na leśnych duktach obfitujących w koleiny. Tam wyszła na jaw kolejna fajna cecha tego modelu, a mianowicie – uniwersalność. Buty stabilizują niewiele gorzej niż obuwie crossowe i szczerze, w tej kwestii uważam że jest prawie idealnie więc daję uczciwe 9 punktów

 

Dopasowanie 

Nie lubię oceniać tej cechy i proszę abyście się nią nie sugerowali. To tylko moje indywidualne odczucie i każda stopa “powie” o dopasowaniu coś zupełnie innego. Co powiedziały moje? Z ich relacji wynika, że zanim Tokyo zaczął dobrze z nimi współpracować potrzebował ponad 50 km biegania. Buty musiały nabrać miękkości. Początkowo było to odczucie nieco dziwne – z jednej strony były bardzo wygodne, ale z drugiej strony czułem przez dłuższy czas, że mam na nogach nówki sztuki co nie jest specjalnie komfortowym odczuciem. Po kilku treningach wszystko ładnie się ułożyło, ale w kwestii dopasowania mimo wszystko muszę tutaj wystawić ocenę 7 punktów. Wynikać to może z mojego wysokiego podbicia lub nie do końca perfekcyjnie dobranego rozmiaru – otrzymałem ten model bez możliwości przymierzenia innych rozmiarów. Myślę jednak, że patrząc na dość prostą budowę tego modelu (co jest jego dużym atutem) po mniejszej lub większej liczbie kilometrów każdy odczuje dopasowanie na naprawdę przyzwoitym poziomie. 

acics 2020 buty do biegania

Przyczepność

9 punktów. But świetnie amortyzuje, a jednocześnie sprawia odczucie jakby się prowadziło samochód na szerokich, sportowych laczkach. Zarówno na suchej nawierzchni jak i podczas deszczu, a nawet na lekko błotnistych ścieżkach nie miałem problemu z pewnym, niezachwianym biegiem. To jedna z cech Asicsów, którą zawsze bardzo ceniłem i odkąd sięgam pamięcią wszystkie życiówki, które udało i się zrobić w deszczowych warunkach były właśnie w Asicsach. 

 

Komfort 

Tokyo mówiąc w skrócie to proste, nieprzekombinowane, solidne buty treningowe. Nie uczynią z Ciebie demona prędkości, ale są naprawdę bardzo wygodne. Nie obcierają, pozwalają na pewne i stabilne bieganie, a dla kogoś kto poszukuje amortyzacji na wysokim poziomie będą strzałem w dziesiątkę. Są to buty, którym niewiele brakuje do ideału, którego poszukuje od lat. Być może ideały nie istnieją, ale temu modelowi brakuje naprawdę niewiele dlatego przyznaję tutaj nie naciągane 9 punktów

 

Ocena ogólna 

Po realizacji testu przyznaję modelowi Retro Tokyo 8,6/10 punktów. I to jest naprawdę bardzo wysoka ocena. W końcu 8,6 gwiazdki na Filmwebie mają takie filmy jak Nietykalni Ojciec Chrzestny czy Zielona Mila, a to oznacza tylko jedno – Retro Tokyo można spokojnie zaliczyć do elity butów biegowych, a zatem z ręką na sercu polecam nie tylko obejrzeć, ale i pobiegać.

Komentarze Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here