Bieganie z cukrzycą

0
bieganie z cukrzycą
fot. telegraph.co.uk

Jesteś cukrzykiem? Pamiętaj – nie musisz bać się ruchu!

Jeśli tylko zastosujesz się do kilku wskazówek, zwłaszcza gdy zaczynasz biegać – bieganie pomoże Ci w wielu kwestiach zdrowotnych oraz stanie się Twoim zdrowym i nieodłącznym towarzyszem. Dowiedzmy się co na temat biegania z cukrzycą sądzi nauka, a jak ma się to do zastosowania w praktyce. 

CUKRZYCA – według definicji jest to schorzenie należące do grupy chorób metabolicznych, które charakteryzują się hiperglikemią (podwyższonym poziomem glukozy w surowicy krwi – ponad 10 mmol/l lub 180 mg/dl), która wynika z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Długotrwała i przewlekała hiperglikemia często prowadzi do uszkodzeń i zaburzeń czynności narządów np. nerek, układu moczowego, narządu wzroku, serca i naczyń krwionośnych.
INSULINA – hormon wytwarzany przez trzustkę, odpowiedzialny za kontrolę stężenia glukozy, lipidów i białek w surowicy krwi.

 

Wyróżniamy 2 typy cukrzycy:

– Cukrzyca typu 1 – choroba przewlekła, spowodowana uszkodzeniem komórek β trzustki, co prowadzi do utraty zdolności wydzielania insuliny, to tzw. cukrzyca insulinozależna, wymagająca iniekcji insuliny.
– Cukrzyca typu 2 – gdy trzustka wytwarza insulinę jednak w niedostatecznej ilości, co sprawia że stężenie glukozy we krwi (glikemia) nie może być utrzymane na odpowiednim poziomie, lub gdy występuje insulinoodporność komórek i tkanek (ok. 20% przypadków dziedziczne, reszta spowodowana przez inne czynniki np. otyłość, brak aktywności fizycznej itp.)

Objawy cukrzycy:
– zwiększone stężenie glukozy we krwi,
-występowanie glukozy w moczu,
– wzmożone pragnienie, zwiększone łaknienie,
– zwiększone oddawanie moczu,
– ubytek masy ciała,
– osłabienie, zmęczenie,
– świąd skóry, zmiany na skórze,
– gorsze gojenie ran
– zaburzenia widzenia.

bieganie z cukrzycą

 

Jak biegać gdy chorujemy na cukrzycę?

Przede wszystkim chory na cukrzycę powinien być pod ścisłą opieką lekarza prowadzącego oraz dietetyka, który indywidualnie dostosuje mu dietę do jego potrzeb, a dodatkowo uwzględni aktywność fizyczną – w tym przypadku bieganie. Wysiłek fizyczny niesie jednak z sobą ryzyko powikłań – jeśli nie jest dostosowany do wymagań choroby.
Jednak cukrzyca – nie jest przeciwwskazaniem nawet do uprawiania sportu na poziomie wyczynowym, gdy chory ma odpowiednią wiedzę, a w trenowaniu zachowuje się rozważnie i odpowiedzialnie.

 

Komentarze Facebook