BIEGANIE – kompendium wiedzy

0
Bieganie kompendium wiedzy
BIEGANIE - KOMPENDIUM WIEDZY

Bieganie – to oprócz chodzenia jedna z najprostszych aktywności fizycznej człowieka. Samo określenie granicy, od której człowiek przestaje iść, a zaczyna biec jest dość trudne. Ogólnie przyjmuje się, że bieg zaczyna się od 7km/h (jest to wtedy tzw. jogging). Amatorzy tej formy ruchu poruszają się przeważnie z prędkością około 10km/h. Prędkość zawodowców potrafi sięgać nawet 20-25km/h (w przypadku biegaczy długodystansowych) oraz ponad 40km/h w przypadku najszybszych sprinterów. Jeśli chciałbyś zacząć, a jeszcze się wahasz lub nie wiesz jak się do tego zabrać, przedstawiamy rozwiązanie. Kompendium całkowicie podstawowej wiedzy, którą powinien posiadać każdy biegacz, aby wiedzieć jak ten temat ugryźć. Ci, którzy biegają już jakiś czas z pewnością większość z tych informacji posiadają. Jeśli dopiero zaczynasz, ta wiedza przyda Ci się na pewno.

Historia biegania

Człowiek biega od zarania dziejów. Nie mamy dostatecznych faktów aby to udowodnić, ale możemy być niemal stuprocentowo pewni, że już człowiek pierwotny biegał. Oczywiście wtedy nie miało to jeszcze wymiaru sportowego, a jedynie służyło zwiększeniu szans na przeżycie czy też zdobycie pożywienia.

Bieganie jako aktywność sportowa pojawiła się wraz z rozwojem cywilizacji. Można przypuszczać, że pierwsze oficjalne zawody biegowe miały miejsce podczas pierwszych igrzysk w Olimpii w 776r.p.n.e. W mitologii greckiej jest wzmianka jakoby pierwszym pomysłodawcą ścigania się w biegu był Herakles Idajski, który namówił do tego swoich braci opiekujących się Zeusem. Zwycięzca otrzymywał gałązkę oliwną. W tamtych czasach biegi były organizowane na długości jednego stadionu – 192,8m (dromos), dwóch stadionów (diaulos) oraz na długim dystansie (dolichos) – 20-24 okrążeń.

Bieganie historia
Człowiek biegał już tysiące lat temu. Dowodów na to jest wiele, jak choćby to malowidło na antycznej amforze. / fot.ancientrome.ru

Bieganie dla zdrowia

Były to pierwsze sygnały, że świat zaczął postrzegać bieganie nie tylko w kategorii wysiłku koniecznego do przetrwania, ale też jako formę rywalizacji oraz drogi do poprawy swojego zdrowia. Oczywiście świadomość zdrowotna w tamtym okresie była jeszcze bardzo niska, ale to, że ludzie już wtedy czuli potrzebę biegania dawało wiele do myślenia.

Od pierwszych antycznych biegów minęło już prawie 2800 lat – dziś biegają miliony ludzi na całym świecie – dzieci, młodzież, dorośli, a nawet 100-letni staruszkowie. Biega się praktycznie w każdym zakątku ziemi i z roku na rok robi się to coraz bardziej popularne. Boom na bieganie amatorskie zapoczątkował słynny nowozelandzki biegacz i trener Arthur Lydiard w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Od tamtej pory ta właśnie forma ruchu cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Ludzie biegają nie tylko dla zdrowia, ale też startują w biegach masowych – dla wielu jest to po prostu styl życia.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE ->

Komentarze Facebook