BIEGANIE – kompendium wiedzy

0

 Rodzaje biegów

Biegi lekkoatletyczne można podzielić w oparciu o kilka kategorii. Pierwsza z nich to dystans. Mamy więc:

  • Biegi sprinterskie (60m, 60m przez płotki, 100m, 100m przez płotki, 110m przez płotki, 200m, 400m, 400m przez płotki, sztafety 4x100m i 4x400m).
  • Biegi średniodystansowe (800m, 1000m, 1500m, 1 mila)
  • Biegi długodystansowe (3000m, 3000m z przeszkodami, 5000m, 10000 m, półmaraton, maraton)
  • Biegi ultra dystansowe (najogólniej rzecz ujmując to wszystkie biegi o długości powyżej maratonu, zatem 50km, 100km, 6h, 12h, 24h, 48h, a nawet 6-dniowe)

Oprócz tych najbardziej popularnych czasami rozgrywa się biegi na dystansach nietypowych – czyli np. 150m, 300m, 600m, 2000m, 2 mile, czy tzw. sztafeta szwedzka (100m+200m+300m+400m)

Druga kategoria to miejsce rozgrywania zawodów:

  • Biegi stadionowe
  • Biegi uliczne
  • Biegi przełajowe
  • Biegi specjalne (np. po schodach, po centrach handlowych)

Biegi masowe

Są to tzw. biegi otwarte czyli takie, w których może uczestniczyć praktycznie każdy. Ich dystans jest bardzo różny – czasami jest to tylko kilka kilometrów, czasem nawet 100 i więcej. Warunki uczestnictwa ustalają organizatorzy w regulaminach. Zazwyczaj podany jest minimalny wiek biegacza, od którego można wystartować (najczęściej jest to 18 lub 16 lat w zależności od dystansu). W biegach masowych biorą udział zarówno zawodowcy jak i amatorzy, którzy nie walczą o zwycięstwo, a jedynie o ukończenie biegu lub rywalizują w innych kategoriach np. wiekowych.

Biegi masowe mogą mieć charakter lokalny i być organizowane głównie z myślą o miejscowej społeczności sportowej lub być imprezami z prawdziwym rozmachem. Największe biegi na świecie to przeważnie maratony, w których chętnych do startów jest tak dużo, że czasami wśród potencjalnych uczestników trzeba przeprowadzać losowania. Tak jest m.in. w przypadku najsłynniejszego i wymarzonego przez wielu – Maratonu Nowojorskiego, gdzie co roku biegnie blisko 50 tys. zawodników!

Inne wielkie maratony, które cieszą się ogromną popularnością i skupiają uczestników z wielu stron świata to np. Boston, Chicago, Paryż, Londyn, Berlin.

bieganie Biegi uliczne
Dziś bieganie to już nie tylko sport dla wybranych. Trenować może każdy, a biegi uliczne to otwarte imprezy zarówno dla zawodowców jak i amatorów/ fot. myrunninmate.com

Biegi masowe w Polsce

W Polsce w ostatnich latach również widać rosnące zainteresowanie tego typu imprezami – jeszcze kilkanaście lat temu rzadkością było, aby bieg miał ponad 1000 uczestników. Dzisiaj wielotysięczne tłumy na ulicach miast nikogo już specjalnie nie dziwią, a imprezy o rekordowej frekwencji jak np. Maraton Warszawski mogą się już pochwalić liczbą blisko 10 tysięcy uczestników.

Biegacze nie biegają jednak tylko w miastach – wiele biegów organizowanych jest w przepięknych sceneriach parków krajobrazowych, niektóre trasy wiodą przez górskie pasma, brzegiem morza, a nawet… w kopalniach. Wbrew obiegowej opinii nie jest to zatem sport nudny – w obecnych czasach naprawdę jest w czym wybierać.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE ->

Komentarze Facebook