Biegowy raj istnieje w… Polsce! Poznajcie to miejsce!

0

Polscy biegacze coraz chętniej biegają w górach – czy to w trakcie obozów treningowych, czy to w zawodach lub po prostu w trakcie wakacji w ramach aktywnego wypoczynku. Ten trend obserwowany jest w Polsce już od dobrych paru lat. Wyjeżdżamy więc do popularnych miejsc jak Karpacz, Szklarska Poręba czy Zakopane. Niby jesteśmy w bliskim kontakcie z naturą, ale jednak gwar cywilizacji daje o sobie znać co rusz.

Są jednak miejsca, które wciąż emanują ciszą i spokojem. Miejsca gdzie człowiek jest gościem natury, a nie odwrotnie. Miejsca, w których można odetchnąć prawdziwie górskim powietrzem, a wody napić się wprost z górskiego potoku. Chcemy Wam przedstawić jedno z takich miejsc, które być może znacie, a być może jeszcze go nie odkryliście – Ochotnicę, wieś leżącą w pięknych i wciąż jeszcze dzikich Gorcach.

ochotnica_glowna(2)

Z Ochotnicy rozchodzi się sporo wspaniałych widokowo szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności – każdy biegacz, zarówno ten początkujący jak i doświadczony znajdzie trasę, która będzie mu najbardziej odpowiadać. Szlaki są bardzo dobrze oznakowane – musimy tylko pamiętać, że czasy na pokonanie danych odcinków podawane są dla piechurów – my biegacze, możemy to spokojnie dzielić przez dwa. Trasy wiodą m.in. w kierunku Turbacza, Lubania oraz Gorca i odznaczają się wybitnymi walorami krajobrazowymi. Takie widoki rekompensują wszystkie trudy treningów.

Gorce_-_polana_Podskały_
Gorce… Nie znajdziesz tu tłumów turystów, ale znajdziesz spokój, ciszę i idealne miejsca na długie, niezapomniane treningi biegowe.

To jednak nie wszystko! Gorce od 2015 roku mogą poszczycić się siecią utwardzonych tras, które idealnie nadają się do treningów długodystansowych czy narciarstwa biegowego. Takie ścieżki łączą specjalnie przygotowane wieże widokowe, z których można podziwiać wyjątkowe widoki! Chciałoby się rzec – biegać, zwiedzać, nie umierać! Całość powstała w ramach projektu “Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców.” Wybór tras biegowych jest tak duży, że można tu spędzić całe tygodnie i codziennie biegać innym szlakiem, inną ścieżką, innym pasmem. To prawdziwe biegowe eldorado – brak tutaj rażących oczy sieci wysokiego napięcia, natłoku schronisk czy poprzecinanych grzbietów wyciągami i kolejkami linowymi.

Takie malownicze trasy czekają na biegaczy w Gorcach. Nic tylko biegać!

Najlepszą bazą wypadową w gorczańskie trasy jest oczywiście Ochotnica. My chcielibyśmy Wam rekomendować Ochotnicę Dolną, a w niej malowniczo położony Ośrodek Jasiek. Dlaczego akurat Jasiek? Mieliśmy okazję tam przebywać i szczerze przyznajemy, że jest to jedno z najlepszych miejsc dla kogoś kto myśli o aktywnym wypoczynku z bieganiem włącznie. Oprócz  zalet jakie stanowi okolica – ważnym punktem jest sam ośrodek, w którym znajduje się aż 60 miejsc noclegowych w pokojach 1, 2, 3, 4 i 5-cio osobowych oraz 2 miejsca noclegowe w luksusowym apartamencie. Właścicielem ośrodka jest przesympatyczny – Jasiek Jurkowski, który prowadzi ośrodek, pracuje w gospodarstwie, studiuje, a do tego… biega! W takim towarzystwie warto spędzić swój biegowy urlop i na pewno nie będzie to stracony czas. No i co również niezwykle istotne – za pobyt w tym przepięknym miejscu zapłacimy znacznie mniej niż za noclegi tej klasy w Zakopanem czy Szklarskiej.

gal09

W obiekcie znajduje się m.in. sala bilardowa i dobrze wyposażony plac zabaw, a także specjalna góralska wiata, w której po trudnych treningach można zorganizować prawdziwą góralską ucztę. Niewątpliwym atutem jest również sauna, z której biegacze mogą korzystać po bieganiu. Jeśli do tego wszystkiego dodamy fakt, że ośrodek znajduje się nad samym potokiem, w którym można dać odprężenie zmęczonym nogom, to mamy po prostu idealne miejsce do biegania oraz odpoczynku i regeneracji.

DSC02804
Na terenie obiektu znajduje się sporo zielonej przestrzeni. W takiej scenerii można przebywać godzinami:)
7
Na terenie ośrodka znajduje się nowoczesna sauna, z której warto korzystać w ramach regeneracji.

W ośrodku znajduje się kuchnia, która serwuje wyśmienite dania z produktów, z których duża część pochodzi z gospodarstwa. Potrawy są niezwykle smaczne, a warto dodać, że wśród nich znajdują się również regionalne dania, lokalnej kuchni góralskiej. Menu można ustalać na własne życzenie (np. ustalić wegetariańską wersję wyżywienia), ale jedno jest pewne – przy takim wyżywieniu warto skupić się na dużej ilości kilometrów aby móc wszystkiego próbować bez wyrzutów sumienia. Odkryjemy też przed Wami pewną tajemnicę – gdy po trudach całodziennych wędrówek lub treningów wyjdziecie sobie nad potok aby odpocząć, a górski chłód zacznie przyprawiać Was o dreszcze – wtedy warto mieć pod ręką lokalny specjał – cenioną w kraju i za granicą – Łącką Śliwowicę, która idealnie rozgrzeje. Zapytacie pewnie gdzie ją kupić? No cóż – zapytajcie pierwszą, lepszą napotkaną osobę w Łącku – skieruje Was tam gdzie trzeba…

Brzmi jak kryptoreklama? Pewnie trochę tak, ale w tym przypadku polecamy Wam miejsce, w którym sami mieliśmy okazję gościć więc nie rzucamy słów na wiatr. Podróżujemy sporo i Ochotnica po prostu nas zachwyciła. Klimat i spokój jaki tam panuje powoduje, że chce się tam wracać. Choćby po to żeby potrenować – każdy pretekst jest dobry;)

11182672_1581562358780533_4337287866817589635_o
Góralski klimat Ośrodka Jasiek czuć i widać na każdym kroku.

Czy jeszcze cokolwiek musimy dodawać aby zachęcić Was do pobytu w tym wyjątkowym miejscu? Chyba nie – to miejsce trzeba poznać, a kto raz potrenuje w Gorcach i zazna gościnności Jaśka – ten zawsze będzie tam chciał wracać, bo tam się robi formę i tam powstają piękne wspomnienia.

logo

Komentarze Facebook