Cała prawda o SKURCZU

0
skurcz podczas wysiłku
Skąd ten skurcz? / fot. www.pain.com

Przeważnie przychodzi nagle, chwyta i nie ma zamiaru puścić mimo, że krzywimy się z całych sił. Tak – każdy zna uczucie gdy łapie nas SKURCZ. I pewnie każdy tak samo mocno jak chciałby się go natychmiast pozbyć, tak mocno chciałby aby on nigdy więcej nie nadszedł. Nic prostszego – wystarczy popytać specjalistów przecież oni na pewno wiedzą co robić aby nie łapały nas skurcze. No i właśnie – opinie w środowisku naukowców i lekarzy są nadal podzielone i choć nowa teoria jest poparta wieloma badaniami – wielu trenerów nadal skłania się za starą teorią. Postaramy się poddać analizie obie z nich –  aby choć trochę rozwiać Wasze wątpliwości.Czym jest skurcz?

Skurcz (związany z ćwiczeniami) – czyli nagłe, bolesne, mimowolne kurczenie się mięśni szkieletowych, które występuje w trakcie lub bezpośrednio po aktywności. Oczywiście istnieje wiele innych momentów kiedy może dopaść nas skurcz, często są to nawet nawracające stale skurcze – ale ich przyczyna leży już poza aktywnością, gdyż z reguły powodują je zaburzenia endokrynologiczne, neurologiczne, naczyniowe, stosowanie niektórych leków lub czynniki zawodowe.

2  teorie:
1) Jedna z nich – dużo starsza – to spowodowanie skurczu przez brak w surowicy krwi pewnych elektrolitów takich jak: magnez, potas, sód, wapń.
2) Druga, nowsza – wnioskuje, że skurcze powodowane są przez nieprawidłowości w kontroli włókien mięśni przez układ nerwowy, co powodowane jest zmęczeniem organizmu.

 

Dowiedzmy się więc co nieco o każdej z teorii.

Komentarze Facebook