Czasy Igrzysk – jak ewoluował pomiar czasu

Czyli jak wyglądał pomiar czasu w biegach od Aten 1896, aż po Londyn 2012

0
pomiar czasu na przestrzeni lat

Aby dowieźć kto został zwycięzcą biegu w  obecnych czasach analizujemy setne, a  nawet tysięczne części sekundy. I wraz z poprawiającymi się stale wynikami sportowymi i coraz mniejszymi różnicami między zawodnikami z czołówki, także pomiar czasu musiał ewoluować, aby powiedzieć nam kto pierwszy przekroczył linię mety. Spójrzmy jak to wszystko zmieniało się na przestrzeni prawie 120 lat jakie minęły od pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach.

 

1. ATENY 1896

Sędziowie w pierwszych nowożytnych Igrzyskach olimpijskich polegali wyłącznie na stoperach analogowych w celu ustalenia zwycięzców. Można się tylko domyślać, że dokładność pomiarów była wtedy kwestią bardzo kontrowersyjną.

 

Poprzedni artykułNajczęstsze błędy doświadczonych biegaczy
Następny artykułDepcząc po piętach elicie
Tomasz Peisert
Redaktor naczelny i właściciel portalu, biegacz – amator, trenujący od 19 lat. Gdy zaczynał biegać, nie miał o tym pojęcia, ale od razu porwał się na… maraton. Popełnił chyba wszystkie możliwe błędy początkujących biegaczy, ale zgłębiając wiedzę i trenując systematycznie w końcu złamał granicę 3 godzin w maratonie. Teraz zdobytym doświadczeniem dzieli się z innymi, tworząc rozmaite teksty/felietony, prowadząc biegowe akademie i warsztaty. Pisze to co myśli, często kontrowersyjnie, ale nigdy nie ukrywa faktów. Dzięki swojej dociekliwości doprowadził do wyjścia na jaw wielu mrocznych spraw z biegowego światka. Jego aktualne rekordy życiowe to: maraton 2:56:47, półmaraton 1:18:17, 10km 35:19.