Prawie 1/3 biegaczek tego doświadcza. Czym jest mastalgia?

0

Drogie biegaczki – możliwe, że nie kojarzycie tego dziwnie brzmiącego słowa, związanego z bólem piersi, który aż 1/3 z nas doświadcza podczas treningów i zawodów. Dlaczego to tak ważne i czym w ogóle jest?Mastalgia – czym jest?

Najprościej rzec ujmując jest to ból piersi, który na ogół występuje cyklicznie (związany z miesiączką ) lub niecyklicznie – i właśnie ten niecykliczny ból może być związany z bieganiem. A jak? Dowiedzmy się.

Niecykliczny ból – może pochodzić od piersi lub z innego miejsca, np. okolicznych mięśni lub stawów i wtedy także jest odczuwalny w piersiach. Może wahać się on od niewielkich dolegliwości, aż do poważnego, obezwładniającego bólu w niektórych przypadkach.

Podczas chodzenia – kobiece piersi przemieszczają się na taka samą odległość w górę i w dół oraz na boki – ok 33% w każdym kierunku, ze zwiększającym się tempem wzrasta odległość na jaką przemieszczają się piersi – nawet do 51% w górę i w dół. Przykładowo piersi kobiet o rozmiarze D potrafią przemieszczać się w czasie biegu nawet ok. 15,2 ± 4,2 cm.

 

A skąd wiemy, że problem mastalgii dotyczy aż tak dużej części biegaczek?

Wszystko dzięki badaczom, którzy rozprowadzili kwestionariusze wśród 1285 biegaczek, startujących w maratonie w Londynie w 2012r.  Okazało się, że prawie jedna trzecia badanych kobiet (dokładnie 32%) miała bóle piersi, a wśród tych kobiet aż 17 % musiało zwolnić tempo lub nawet zejść z trasy z powodu bólu .

CZYTAJ —> druga strona

Komentarze Facebook