Prawie 1/3 biegaczek tego doświadcza. Czym jest mastalgia?

0 

Czy wszystkie kobiety są tak samo narażone?

Częstość mastalgii zależy od kilku czynników:

– wzrasta wraz z wielkością miseczki, począwszy od 24% wśród biegaczek z miseczką A aż do 51% w przypadku pań posiadających miseczkę D,

– Kobiety, które nie rodziły, częściej zgłaszały objawy mastalgii (35%), niż kobiet, które rodziły (28%),

– Wiek nie miał wpływu na odczuwanie bólu piersi.

 

Jak badane kobiety radziły sobie z bólem piersi podczas biegu?

44% procent badanych kobiet, które odczuwały ból piersi – przyznało się, że nie stosowało żadnych środków zapobiegawczych,

21% kobiet użyło jako środka zaradczego –  biustonosz sportowy,

15% zażyło leki przeciwbólowe.

 

Wnioski z badania:

Ze wszystkich kobiet, które brały udział w badaniu 91% przyznało, że biegło w biustonoszu sportowym. Z czego badacze wyciągnęli wniosku, że jeśli i tak prawie 1/3 odczuwała ból to oznacza, że aktualne oferty obecne na rynku nie spełniają potrzeb biegaczek. Niektóre oferują szeroki zakres rozmiarów miseczek, jednak inne mają dość ogólne rozmiary, co może mieć wpływ na dopasowanie i wsparcie piersi.

Niemniej jednak bieganie w biustonoszu sportowym jest konieczne jeśli nie chcesz doprowadzić do nieodwracalnego, nieprawidłowego rozciągnięcia więzadeł w klatce piersiowej, co będzie prowadziło do opadnięcia piersi.

Badacze oraz biegające kobiety wnioskują, aby przy produkcji biustonoszy sportowych współpracowano ściśle z naukowcami. Przyszłe badania powinny określić kinematykę ruchu piersi w wielu kierunkach podczas różnych warunków sportowych.

Dodatkowo jeśli należysz do grupy biegaczek, która odczuwa silne bóle piersi niewiadomego pochodzenia, które pojawiają się także poza aktywnością fizyczną – nie zwalaj całej winy na mastalgię. Może warto wybrać się do lekarza, gdyż ból piersi może być także symptomem wielu chorób takich jak m.in. gruczolakowłókniak piersi, ropień piersi, zapalenie sutek, a nawet nowotwór.

 

Źródło:
Brown N. i in., 2013, The experience of breast pain (mastalgia) in female runners of the 2012 London Marathon and its effect on exercise behaviour. British Journal of Sports Medicine.
www.medicalcenter.osu.edu
www.runnersworld.com
Scurr J.C. i in., Department of Sport and Exercise Science, Journal of Sports Sciences, 2011, 29(1), s.55-61

Komentarze Facebook