Długie wybieganie – o jakie szczegóły zadbać przed?

0

Długie wybiegania często wiążą się ze znacznym oddaleniem od miejsca zamieszkania. Aby je wykonać biegacz nierzadko wstaje dużo wcześniej niż reszta zaspanego społeczeństwa i wyrusza na pokonanie kilometrów i swoich typowo ludzkich słabości. Wyruszając więc na tego typu bieg warto odpowiednio się przygotować. Przedstawiam Wam więc dzisiaj listę kontrolną, którą warto sprawdzić przed wyruszeniem w trasę, a najlepiej – dzień wcześniej. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że taki trening będzie dla nas efektywniejszy i może choć trochę łatwiejszy.

 

punktNaładowana bateria w pulsometrze lub telefonie

Z własnego doświadczenia wiem jak łatwo jest zapomnieć o naładowaniu baterii w pulsometrze. Wtedy biegać można oczywiście bez kontroli tempa, swobodniej, skupiając się na otaczającej przyrodzie, ale stwarza to potem problem w analizie treningu. Jeśli zależy nam na usystematyzowanym treningu to warto wieczór wcześniej o tym pomyśleć. Zawsze mamy szansę na doładowanie choć trochę rano, ale na dłuższą wycieczkę biegową może nam to nie wystarczyć. O ile na krótszy trening OWB1 pulsometr nie jest dla mnie tak ważny o tyle na wycieczkę biegową po prostu lubię go zabierać by potem w domu analizować trasę, jej przewyższenia i ewentualne urozmaicenia na następny raz.

 

punktZestaw picia i jedzenia na bieg

Sprawa odżywiania i nawadniania się w trakcie biegu jest bardzo indywidualna. Jedni na długie wybieganie wyruszają z całym wyposażeniem pasa – buteleczkami z wodą/izotonikiem, kilkoma żelami i batonami, a inni na długie wybieganie wyruszają tylko z butelką, którą pozostawiają w krzakach lub z camelbakiem. Obojętnie do której grupy należymy warto nasz “zestaw” przyszykować już dzień wcześniej by przed samym wyjściem nie latać po domu jak poparzeni np. w poszukiwaniu odpowiedniej wielkości butelki. Oczywiście istnieją reguły ile powinniśmy pić i jak często jeść podczas wysiłku aby biegać najbardziej wydajnie – ale każdy powinien sprawdzić je na własnym organizmie. Nie wszyscy bowiem na jedzenie i picie podczas biegu reagują bez sensacji żołądkowych lub kolki.

 

punktŚniadanie i przedbiegowa kawka

Podobnie ma się kwestia odżywiania przed długim treningiem. Warto aby było to coś pożywnego, a najlepiej jeśli są to produkty, które jemy zazwyczaj przed długimi zawodami (warto je bowiem przetestować najpierw na długim treningu). Zadbaj więc aby Twoje opakowanie z płatkami owsianymi było pełne, a w domu było choć kilka wafli ryżowych i trochę miodu. Uświadomienie sobie rano, że słoiczek z kawą jakoś pełniej powinien wyglądać, a ostatniego banana zjedliśmy wczoraj przed snem – nie jest zbyt pozytywnie nastawiające do treningu, a i trening wykonany po śniadaniu jest dla nas efektywniejszy. Dla mnie, “kawoholiczki” – wyjście na trening bez wypicia kawy byłoby najgorszym koszmarem.

 

punktStrój biegowy

Ważnym elementem jest przygotowanie stroju odpowiedniego na daną temperaturę, żeby przypadkiem nie okazało się rano, że wszystkie ciepłe bluzy wiszą jeszcze wilgotne na suszarce po praniu. Warto dzień wcześniej sprawdzić prognozę pogody i przyszykować sobie cały strój. Jeśli należysz do osób, które mają trudności z wczesnym wstawaniem – połóż swój strój biegowy, który czeka przygotowany koło łóżka – może to być świetną motywacją do wyjścia na trening.

 

Komentarze Facebook