Maratony dozwolone od lat 18?

0
najmłodszy maratończyk

W naszym obecnym społeczeństwie – dzieci dorastają coraz szybciej, a ma to głównie związek z przekonaniem, że „życie to nieustanny wyścig”. Od najmłodszych lat są one oswajane z pojęciem współzawodnictwa, zarówno w nauce, posiadanych umiejętnościach jak i w sporcie. Wynika to często z błędnych przekonań i oczekiwań wobec nich, które towarzyszą im prawie od urodzenia, a swą kulminację mają w wieku nastoletnim. A jak to się ma w bieganiu długodystansowym i dlaczego maratony zazwyczaj są dozwolone od lat 18?Niestety często zapomina się, że dzieci nie są po prostu miniaturką dorosłych. Ich budowa anatomiczna, psychika i rozwój nie są w pełni dojrzałe. Pomimo takiego postrzegania, które wydaję się przez większość zrozumiałe, w praktyce bywa czasem inaczej.

 

Sport – już od najmłodszych lat.

Wiele krajowych stowarzyszeń pediatrycznych zaleca dzieciom uczestnictwo w aktywności fizycznej już od najmłodszych lat. Kluczową sprawą jest tutaj to, że pozytywne dla zdrowia zachowania z dzieciństwa – mogą nieść ogromną korzyść dla zdrowia już dorosłej osoby. Ważne jest natomiast to, aby dziecko podczas aktywności nabyło podstawowych umiejętności motorycznych, zwiększyło poziom aktywności fizycznej, przyswoiło umiejętności społeczne do pracy w grupie oraz przede wszystkim miało z tego wielką radość i zabawę.

Krzewienie ducha sportu przez zachowanie rodziców i propagatorów sportu, a nawet i samych dzieci garnących się do biegania, należy zdecydowanie pochwalać. Co jeśli jednak dziecko pewnego dnia powie: „Mamo, tato ja też tak jak Wy chcę biegać maratony!”. Większość z biegających rodziców, pewnie odpowie, że maratony można biegać dopiero po 18 roku życia, no bo przecież tak jest napisane w każdym regulaminie maratonu, że to niezdrowe dla dziecka itp.

 

Czy jednak zastanawialiście się kiedyś nad tym dlaczego dzieci i nastolatkowie w Polsce nie mogą startować w maratonach?  I czy naprawdę jest to dla nich szkodliwe?

Spróbujmy zatem prześledzić co ma do powiedzenia na ten temat medycyna i ludzie nauki.

Komentarze Facebook