Droga Wojownika – recenzja książki, którą napisało życie

0
Julia Dutkiewicz, książka

Tuż przed końcem 2018 roku w moje ręce trafiła nowość na rynku wydawniczym – Droga Wojownika autorstwa Julii Dutkiewicz – bardzo utalentowanej, młodej, zaledwie 20 letniej zawodniczki w skoku wzwyż. Julia to pięciokrotna medalistka Mistrzostw Polski, ale już po podróży przez pierwsze akapity jej książki zrozumiałem, że to także mistrzyni słowa, motywacji i inspiracji.

Droga Wojownika – o czym jest ta książka?

Książka Julii jest prostą odpowiedzią na pytanie jak osiągnąć sukces w sporcie – na czym się skupić, z czego zrezygnować, jakie techniki motywacji stosować i to co uważam za jedno z najważniejszych przesłań zawartych w Drodze Wojownika – czego się nie bać (odpowiedź na mojej ulubionej 158 stronie). To praktyczny poradnik zawierający także liczne refleksje na temat drogi jaką trzeba pokonać aby osiągnąć swój cel. To wreszcie praktyczne kompendium z zakresu wiedzy praktycznej dotyczącej urazów, regeneracji, suplementacji o diety. Wisienką na torcie jest zbiór przepisów na ostatnich stronach wśród, których absolutny must eat czyli pizza z kalafiora:)

Pragmatycznie i rzeczowo o tym co w sporcie najważniejsze

To co bardzo istotne, to również styl w jakim książka została napisana. Próżno tu szukać zbędnych wzniosłości czy naukowych wynurzeń. Julia postawiła na klarowny i rzeczowy przekaz oparty na własnych doświadczeniach. To bardzo cenne i niezwykle utylitarne dla każdego czytelnika, który myśli o samodoskonaleniu się. Autorka wzbudza zaufanie, ponieważ serwuje nam wiedzę czysto pragmatyczną często opartą na przykładach ze swoich własnych wspomnień. Nie teoretyzuje dzięki czemu czytelnik ma wrażenie realnej interakcji, odczucie jakby Julia właśnie przemawiała do niego jak trenerka personalna chcąca przekazać jak najwięcej wiedzy. To kolejny duży plus, zwłaszcza dla tych, którzy lubią mieć poczucie bezpośredniej więzi z autorem.

Kto powinien przejść Drogą Wojownika?

Trudno jednoznacznie określić czytelniczy target Drogi Wojownika. Z pewnością najbardziej skorzysta z książki młode pokolenie sportowców, które w cyfrowym świecie licznym pokus często zapomina o tym co jest najważniejsze na drodze do sukcesu. Młodzi ludzie stroniący od imperatywnych morałów starszyzny odnajdą tutaj wskazówki podane w sposób bardziej “lekkostrawny” i nieoderwany od rzeczywistości. Oprócz sportowego narybku, cenne lekcje wyniosą także starsi sportowcy, zarówno zawodowi jak i amatorzy – zwłaszcza ci, którzy czują, że ich rozwój się zatrzymał i brakuje im impulsu do podjęcia kolejnych wyzwań i przełamania kolejnych barier.

Droga do perfekcji, także dla amatorów

W wielu miejscach książki można poczuć nieodparte wrażenie, że Julia kieruje swoje słowa tylko do profesjonalistów (“przerazić” może zwłaszcza autorytarnie zabarwiony rozdział pt. Świadomy Zawodnik gdzie autorka stanowczo potępia pewne niesportowe zachowania i zwyczaje). Należy jednak pamiętać, że Droga Wojownika to swoisty zbiór drogowskazów do osiągnięcia perfekcji, której Ty sam osiągnąć nie musisz, ale możesz do niej dążyć. Warto więc wziąć sobie zawarte wskazówki do serca mając na uwadze, że ich autorką jest perfekcjonistka w każdym calu.

Co mnie najbardziej urzekło w książce młodej Mistrzyni?

To, że niesie ze sobą trudne przesłanie zaserwowane w przystępny sposób. To, że nie jest to książka oparta na naciąganej, tkliwej historii, ale merytoryczna dźwignia sportowego sukcesu. To, że została napisana przez dziewczynę, która rzeczywiście pokonała drogę wojownika, a tym samym nadała swej książce tytuł, którego prawdziwym autorem jest po prostu jej życie.

Książkę można zamówić bezpośrednio na stronie autorki – TUTAJ

 

 

Komentarze Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here